W Bełchatowie też protestują

czw., 04/01/2018 - 14:20 -- Kryspina Rogowska
foto: © 2017 Telewizja Kablowa Bełchatów / www.ebelchatow.pl

68 lekarzy i rezydentów z bełchatowskiego szpitala wypowiedziało klauzulę opt-aut. Choć protest nie jest wymierzony w dyrekcję placówek, bo dotyczy rozwiązań systemowych dla służby zdrowia, to na własnej skórze odczuć go mogą właśnie dyrektorzy, którzy muszą zapewnić funkcjonowanie placówki i pacjenci.

Zdarza się, że lekarze w bełchatowskim szpitalu miesięcznie pracują nawet po 300 godzin. To zdecydowanie dużo ponad zdrowy rozsądek. Dlatego lekarze również i w trosce o dobro pacjentów, mówią takim praktykom dość i składają wypowiedzenia.

W bełchatowskim szpitalu to aż 68 lekarzy różnej specjalności oraz rezydenci.

Prawidłowa opieka lekarska w szpitalu zapewniona jest jedynie do końca stycznia. W lutym z prawidłową obsadą lekarzy problem może być między innymi na oddziałach SOR, psychiatrii oraz ortopedii.

TKB - Nie tylko rezydenci - 04.01.2018

TKB - W Bełchatowie też protestują - 04.01.2018

Tagi

Komentarze

Wysłane przez Marek (niezweryfikowany) w

Tylko nie jest nigdzie napisane ile godzin z tych 300 śpią na dyżurach. Kiedyś miałem taki przypadek, że przyjechałem w godzinach nocnych na SOR bo miałem wypadek w pracy a pan chirurg spał w najlepsze, gdy pielęgniarka go obudziła to słychać było same wulgaryzmy przez drzwi, dla pacjenta to nie było miłe.

Wysłane przez Kierownik (niezweryfikowany) w

obecny rząd nie jest zainteresowany poprawy stanu służby zdrowia - obiecał zwiększenie wydatków za 7 lat kiedy już będzie kto inny rządził !!! Posłowie oraz  ministrowie korzystają ze służby zdrowia MSWiA więc nie są zainteresowani jakimś szpitalem w Bełchatowie i ich wyborcami stojącymi w kolejce.Przed wyborami wypada posłom zainteresować na chwilę tym problemem.

Wysłane przez lew (niezweryfikowany) w

Do "Marek" - pytasz ile śpią z tych 300 h? - teraz twoja ciekawość może zostać zaspokojona, bo lekarze wybrali spanie w domu. Żaden pacjent nie powinien tego odczuć, bo skoro jak twierdzisz,  i tak spali w pracy- to ich pozostanie w domu, i spanie we własnej sypialni, niczego nie powinno dla pacjenta zmienić. A w ogóle spanie na dyżurach, to odwieczny temat przy takich dyskusjach. Tylko pomija się fakt, że spanie na dyżurze lekarskim jest jak najbardziej legalne. Bo dyżur właśnie tym różni się od normalnych godzin pracy, że są to godziny gotowości, czyli coś w rodzaju dyspozycji do podejmowania działań pilnych, które nie mogą czekać do dnia następnego. Takich spraw w zależności od różnych okoliczności i "szczęścia" może na dyżurze nie być wcale, a może być ich tyle, że lekarz cały czas jest zajęty i nie zmruży oka przez 24 h. Zupełnie jak  strażak. Dla pacjenta, który będzie operowany przez chirurga w 23 godzinie jego dyżuru, to chyba lepiej, jak sobie chirurg wcześniej pospał godzinkę, bo nie jest robotem, operacja  po 23 godzinach bezsenności, to jak jazda TIREM po 23 godzinach bez spania, z tym, że lekarz w przeciwieństwie do kierowcy TIRA jest tu w miarę bezpieczny, najwyżej się skaleczy, gorzej ma ten, co leży mu na stole, jest uśpiony i nawet uciec nie może. Inne pytanie - to dlaczego dyżur medyczny trwa 17 lub 24 godziny - to już proszę pytać ustawodawcy, a nie lekarza (czas pracy lekarza reguluje ustawa o działalności leczniczej).

Wysłane przez ivo (niezweryfikowany) w

a wiecie ile taki lekarz bierze za takie spanie na dyżurze w weekendy?150zł za godzine!!!!,,sami sie pchają na takie dyżury....a tym co sie nie udaje załapać,to strajkują :)

Wysłane przez kotek (niezweryfikowany) w

Skąd ty czerpiesz taką wiedzę? gdzie się pchają? Przyjdź do gabinetów po 20 każdego miesiąca, kiedy są układane grafiki dyżurów lekarzy na następny miesiąc, zobaczysz błagania kierowników, nalegania, aż w końcu groźby, ża ktoś musi jednak wziąć nieobsadzone dni. I gdzie tu mowa o chętnych? I skąd te stawki, bo w Bełchatowie są o połowę mniejsze i to brutto, od tego podatek PIT, ZUS i ubezpieczenie, i odłożenie na emeryturę, i brak płatnego urlopu.  150 zł/h to może zarobi anestezjolog z terenu blisko zachodniej granicy, gdzie wszyscy lekarze wyjeżdżają na dyżury za Odrę, i aby choć część została w Polsce na dyżurze, to dyrektorzy muszą tyle płacić. A i tak zostaną tylko emeryci.

Dodaj komentarz

Reklama na eBelchatow.pl

kamery online

Najczęściej oglądane