PODZIEL SIĘ

Jak skutecznie wspierać mieszkańców regionów objętych transformacją? Jakie działania mogą pomóc w budowaniu zaangażowanych społeczności lokalnych? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy konferencji „Aktywizacja społeczności lokalnych w kontekście transformacji regionów pogórniczych”.

Wydarzenie zgromadziło samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych i biznesu. Celem spotkania było omówienie działań wspierających lokalne społeczności na obszarach objętych transformacją oraz wymiana doświadczeń.

Piotr Wojtysiak, wicemarszałek województwa łódzkiego podkreślił, że sprawiedliwa transformacja regionów pogórniczych to nie tylko decyzje instytucji rządowych czy unijnych, ale przede wszystkim proces, który powinien angażować lokalne społeczności.

Transformacja to nie tylko wielkie projekty i decyzje instytucji unijnych czy rządowych. To przede wszystkim debata o przyszłości naszego regionu, w której kluczową rolę odgrywają mieszkańcy, samorządy i organizacje lokalne. (…) Naszym zadaniem jest nie tylko łagodzenie skutków transformacji, ale także wykorzystanie dostępnych środków na rozwój gospodarczy, przekwalifikowanie pracowników i poprawę jakości życia w regionie. (…) Chcemy, aby lokalne społeczności miały realny wpływ na kierunki transformacji. Dlatego wprowadzamy nowe rozwiązania, takie jak fundusze na aktywizację społeczną i plany działań dla lokalnych społeczności.” – mówi Piotr Wojtysiak, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Obecna na konferencji Katarzyna Nowakowska, Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – podkreślała, że sukces sprawiedliwej transformacji regionów pogórniczych zależy od współpracy różnych partnerów oraz silnego głosu lokalnych społeczności.

Transformacja górnicza, to ogromne wyzwanie dla samorządów, rządu i nas wszystkich. Bez współpracy między różnymi partnerami ten proces się nie uda. Ale nie uda się też bez silnego głosu mieszkańców, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców, którzy najlepiej znają potencjał i potrzeby swojego regionu. (…) Transformacja bez ekonomii społecznej jest niepełna, bo to ona łączy rozwój gospodarczy z troską o ludzi i wspólnotę. Dlatego będę pilnować, by głos społeczności lokalnych był rzeczywiście słyszany i wpływał na kształt przyszłych działań – zarówno na poziomie województwa, jak i rządu.” – powiedziała Katarzyna Nowakowska, Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Eksperci z Województwa Śląskiego i Wielkopolskiego podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie włączania społeczności lokalnych w proces sprawiedliwej transformacji.

Organizatorem konferencji było Województwo Łódzkie i Centrum OPUS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here