PODZIEL SIĘ

Za oknem temperatury wyjątkowo niskie i od wielu lat takiego mrozu nie doświadczyliśmy. Taka sytuacja pogodowa powoduje, że aby zachować komfort cieplny w naszych mieszkaniach Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej  musi dostarczyć do nich więcej ciepła. My przeanalizowaliśmy jedną ze wspólnot na osiedlu Dolnośląskim – blok 11 piętrowy, jednoklatkowy.

Okazuje się, że styczeń w 2026 roku był rekordowy. W ani jednym miesiącu 2024, jak i 2025 nie było takiego zapotrzebowania na ciepło jak na początku tego roku. W dwóch poprzednich latach pierwszy miesiąc roku był łagodniejszy. W tym roku, analizowana wspólnota zużyła o 8,67% więcej ciepła niż w styczniu 2025 roku. Niestety, porównanie wypada jeszcze gorzej gdy przyjrzymy się cenom jakie musieli zapłacić mieszkańcy aby opłacić rachunek wystawiony przez PEC. W 2026 roku, za ciepło dostarczone w styczniu, wspólnota zapłaci, aż o ponad 46% więcej niż w analogicznym okresie 2025 roku.

Przyglądając się pozostałym miesiącom w latach 2024 i 2025 możemy zauważyć, że zużycie ciepła, było różne. Tylko w styczniu o niespełna 1% i listopadzie o ponad 14% w 2024 roku zużycie było większe niż w 2025. W pozostałych miesiącach to 2025 rok wymagał dostarczenia większej ilości ciepła. Najwięcej bo o ponad 30% ciepła zużyto w maju, lutym i grudniu. Łącznie w 2025 roku w całym bloku zużyto o 11,88% więcej ciepła niż w 2024. Niestety na ten wzrost nałożyły się również zmiany stawek, co spowodowało, że mieszkańcy za ciepło zapłacili w 2025 więcej, aż o 37,30%.

Czy cały 2026 rok okaże się rekordowy pod względem opłat za ogrzewanie – czas pokaże, a wiele zależy od tego czy kolejne miesiące łagodniejsze. Jednak, aby mieszkańcy zachowali komfort i nie musieli ponosić dodatkowych opłat za ogrzewanie, ważne jest odpowiednie ustalenie zaliczek na ogrzewanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here