Mieszkańcy Bełchatowa, którzy liczyli na to, że przy ul. Wojska Polskiego w pobliżu targowiska pojawi się nowe, bezpieczne przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną muszą nieco uzbroić się w cierpliwość. Wraz ze zmianą statusu drogi wojewódzkiej na powiatową jej realizacja została odłożona w czasie.
Podczas ubiegłorocznej listopadowej sesji radni przyjęli uchwałę dotyczącą przejęcia od Województwa Łódzkiego zadania związanego z opracowaniem dokumentacji projektowej i realizacją przebudowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego z ul. Edwardów oraz budowy nowej sygnalizacji przy przejściu dla pieszych na wysokości miejskiego targowiska. Sprawa jednak nieco się skomplikowała. Ul. Wojska Polskiego przestaje być drogą wojewódzką – podczas sierpniowej sesji radni musieli uchylić wcześniej podjętą uchwałę.
Można było się tego spodziewać. Uważam, że od momentu, kiedy poszła inwestycja obwodnicy wschodniej, każde działania w ramach dróg wojewódzkich na terenie miasta są w bardzo ograniczonym zakresie. I przestrzegałem, że po pierwsze zarząd dróg wojewódzkich się nie zaangażuje w to, bo wszystkie środki są przekładane na obwodnicę wschodnią i dzisiaj widzimy na inne inwestycje w ramach chociażby drogi remontowanej z Bełchatowa do Zelowa, jak również te kwestie związane z finansami, z przejęciem tych zadań (…) Szkoda, że się nie udało (…) Od dłuższego czasu te działania były podejmowane przez zarząd dróg wojewódzkich w tym kierunku i pozostaniemy sami jako miasto, tak prognozuje, z tym problemem do rozwiązania – komentował decyzję Dariusz Matyśkiewicz, radny.
Wojciech Piasecki, wiceprezydent miasta Bełchatowa podkreśla jednak, że problem przejścia dla pieszych przy targowisku to temat wieloletni i trudny, ale mimo komplikacji samorząd wciąż podejmuje starania, by znaleźć rozwiązanie.
Podjęliśmy rękawice, żeby coś tutaj zmienić, ułatwić kierowcom poruszanie się w tym regionie. Niestety kwestia przeciągała się, kwestie tutaj tak naprawdę biurokratyczne po stronie urzędu marszałkowskiego, bo to on jest właścicielem drogi przy ul. Wojska Polskiego. Teraz z uwagi na to, że będzie oddawana obwodnica wschodnia, ulica Wojska Polskiego po dekategoryzacji stanie się ulicą powiatową. I oczywiście temat nie „umarł” (…) Temat dekategoryzacji i oddania obwodnicy rozwiąże się do końca roku. W związku z tym od przyszłego roku siadamy, rozmawiamy ze starostą, z powiatem – mówi Wojciech Piasecki, wiceprezydent miasta Bełchatowa.