PODZIEL SIĘ

Tweet foto: UG Kleszczów / na zdjęciu laureatka przyjmuje gratulacje od przewodniczącej jury

Po pierwsze trzeba być uczniem szkoły noszącej imię Władysława Stanisława Reymonta. Po drugie – uczestniczyć w Ogólnopolskim Zlocie Szkół Reymontowskich. Po trzecie – przygotować perfekcyjną recytację fragmentu prozy autora „Chłopów”. Po czwarte – znaleźć uznanie w oczach konkursowego jury, które w trakcie „reymontowskich” zlotów ocenia popisy uczniów startujących w konkursie „Mówimy Reymontem”.

Jagoda Staniszewska – uczennica Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie spełniła wszystkie te warunki. Przed komisją konkursową, której przewodniczyła Emilia Krakowska, pamiętna odtwórczyni roli Jagny w filmowej adaptacji „Chłopów”, przedstawiła fragment tej powieści. „Żarło ją cosik, czego by i wypowiedzieć nie sposób, ni to był żal, ni to tęsknica, ni to kochanie, a oczy miała pełne suchego żaru i w sercu wzbierał wrzący, straszny szloch” – to tylko fragment tekstu który zaprezentowała Jagoda.

Pełna ekspresji recytacja zdobyła uznanie w oczach jurorów i przyniosła jej nagrodę w postaci 10-dniowego pobytu w Kanadzie. Uczennica kleszczowskiego gimnazjum idzie tym samym w ślady swojej starszej koleżanki Izabeli Tatary, która wygrała „reymontowski” konkurs w 2011, a w czerwcu 2012 odbyła podróż do Kanady.

Współorganizatorem konkursów jest kanadyjska The W. Reymont Foundation, która pokrywa koszty pobytu laureata. Prezes fundacji Kazimierz Chrapek był obecny na tegorocznym zlocie szkół reymontowskich. Dla porządku dodajmy, że miejscem trzydniowego spotkania delegacji szkół, noszących imię polskiego noblisty, był Solec koło Gostynina.

W delegacji kleszczowskiego gimnazjum znalazła się obok Jagody Staniszewskiej dwójka innych uczniów wraz z opiekunką. Do konkursowej recytacji laureatkę I nagrody w kategorii gimnazjów przygotowała polonistka – Bogusława Barańska.

Źródło: Jerzy Strachocki, Urząd Gminy w KleszczowieTagiRegionRozrywkaKleszczówKleszczównagrodaKanadaKonkurs

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here