PODZIEL SIĘ

Długi majowy weekend trwa w najlepsze. Dla wielu z nas to czas odpoczynku, grilowania. Wszystko to przez znane wszystkim święta. 1 maja to święto pracy a 2 dni później, 3 maja obchodzimy rocznicę – w tym roku 227 rocznicę – uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Dzień pomiędzy tymi świętami też jest szczególny, choć nieco mniej znany. Chodzi o Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Święto to zostało wprowadzone ustawą z 20 lutego 2004 roku. Podobne święta obchodzone są w wielu innych krajach: m.in. USA, Chinach, Meksyku czy na Litwie. Ciekawostką może być to że właśnie 2 maja w 1945 roku Polscy żołnierze umieścili Polską flagę na kolumnie zwycięstwa i Reichstagu w Berlinie. W czasach PRLu 2 maja zdejmowano flagi wywieszane podczas święta pracy, tak aby nie eksponować ich podczas zniesionego przez władze komunistyczne święta Konstytucji 3 Maja.

Dziś święto flagi jest coraz popularniejsze. Szczególnie dużo uwagi barwom naszego kraju poświęcili bełchatowscy strażacy, którzy w uroczysty sposób wciągnęli Polską flagę na maszt. Oprócz instytucji państwowych czy samorządowych, również zwykli mieszkańcy pamiętają o tym święcie. W Bełchatowie flagi wywieszane są na m.in na klatkach bloków, czy balkonach. Dobrym przykładem mogą być bloki 131 i 132 na osiedlu Dolnośląskim, gdzie takich symboli jest wyjątkowo dużo. Zadbali o to mieszkańcy przy współpracy ze spółką Dolsat – administratorem tych budynków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here