PODZIEL SIĘ

Wracamy do sprawy Nowogradu i imprezy sportowej ku czci między innymi Stefana Bandery odpowiedzialnego za eksterminacje Polaków na Kresach Wschodnich. Ta sprawa, która zbulwersowała wielu może zakończyć się zerwaniem umowy partnerskiej między Bełchatowem, a Nowogradem Wołyńskim.

Przypomnijmy. O zawodach sportowych ku czci Bandery, Szuchewycza oraz bandy UPA magistrat poinformowało jedno ze stowarzyszeń działających w naszym mieście. Bełchatowianie dla Narodu domagali się zerwania umowy partnerskiej z Nowogradem. W kwietniu radni miejscy zobligowali prezydent Bełchatowa, by ta wystąpiła do władz Nowogradu z prośbą o wyjaśnienie sprawy publicznego czczenia osób, które odpowiedzialne są za śmierć tysięcy Polaków.

Takie pismo zostało skierowane i właśnie nadeszła odpowiedź. Władze Nowogradu, tłumaczą w nim, że postępują zgodnie z prawodawstwem Ukrainy i ustawą „O prawie do uczczenia pamięci osób walczących za niepodległość Ukrainy w XX wieku”, a według tej Stepan Bandera oraz żołnierze UPA są uznawani za bohaterów. Dlatego ich podobizny są umieszczane na tablicach pamiątkowych oraz innych symbolach.

Na najbliższej sesji Ray Miasta przedstawiony zostanie projekt uchwały o zerwaniu umowy partnerskiej przez Bełchatów z Nowogradem Wołyńskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here