PODZIEL SIĘ

Budżet Obywatelski to projekt, w którym mieszkańcy sami decydują o tym, co w mieście będzie w ramach tej puli robione. Radni na poprzedniej sesji uchwalili nowy regulamin dla Budżetu Obywatelskiego.

Od tego roku zmieniają się zasady głosowania na projekty. Dotychczas głos można było oddać na wybrane 3 projekty miękkie i 3 twarde. W tym roku mieszkańcy z wszystkich propozycji będą musieli wybrać po jednym miękkim i jednym twardym i tylko na te projekty będzie można oddać głos. To nie jedyna zmiana.

Te dotyczyć też będą wnioskodawców.
Zmniejszona została wymagana liczba podpisów mieszkańców pod projektem, a te będą mogły składać nawet niepełnoletnie osoby. Dotychczas wymagany był wiek przynajmniej ukończonych 16 lat. Teraz każdy mieszkaniec Bełchatowa bez względu na wiek, może projekt złożyć, podpisać się pod wnioskiem i co ważne wziąć udział w głosowaniu.

Ważną zmianą zapisaną i przegłosowaną jest to, że propozycje do Budżetu Obywatelskiego nie mogą być składane przez szkoły i przedszkola, dla których organem prowadzącym jest miasto.

W uchwale zawarty został również zapis, że szacowany koszt proponowanych projektów nie może przekroczyć 50% puli budżetu, czyli dla projektów twardych połowy z 1 miliona 400 tysięcy złotych a w przypadku miękkich 50% od 100 tysięcy złotych zabezpieczonych na ten cel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here