PODZIEL SIĘ

Wypadek w pracy może dotknąć każdego. Czy każdy jednak będzie miał środki na utrzymanie po wypadku, kiedy nie będzie mógł wykonywać pracy? Rozwiązaniem są świadczenia wypadkowe z ZUS. Warunkiem jest jednak podleganie ubezpieczeniom społecznym. Ile osób skorzystało z tego świadczenia?

W I połowie 2019 r. w województwie łódzkim ponad 1100 osób uzyskało zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne w związku z wypadkiem przy pracy. Ponad 1850 osób otrzymało jednorazowe odszkodowanie, a ponad 50 osób – rentę wypadkową.

Najwięcej rent związanych z wypadkiem przy pracy przyznano na terenie działania Oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim.

Jak tłumaczy Dorota Sałagacka, naczelnik wydziału Koordynacji Usług Świadczeń Emerytalno-Rentowych z tomaszowskiego Oddziału ZUS – na terenie działania Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim i podległych mu jednostkach m.in. w Bełchatowie, Opocznie, Radomsku czy Piotrkowie Trybunalskim, istnieją duże przedsiębiorstwa i zakłady pracy o różnej specyfikacji działalności gospodarczej. Mamy tu m.in. sektor ceramiczny, energetyczny, kopalniany i inne. Zakłady te zatrudniają dużą liczbę pracowników, częściej może tu dochodzić do wypadku w pracy, co skutkuje wpływem większej liczby wniosków o przyznanie prawa do renty wypadkowej.

W pierwszej połowie 2019 r w tomaszowskim Oddziale ZUS przyznano 31 rent wypadkowych, w I Oddziale ZUS w Łodzi 16, a w II Oddziale ZUS w Łodzi – 7.

O świadczenie z ZUS w związku z wypadkiem przy pracy może ubiegać się każda osoba, która podlega ubezpieczeniu wypadkowemu. Jest ono obowiązkowe dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, agencyjnej, uaktywniającej, a także dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ubezpieczeniu wypadkowemu nie podlegamy z tytułu umowy o dzieło.

źródło: ZUS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here