PODZIEL SIĘ

W naturalnym środowisku osiedlają się na skalnych półkach i klifach – nie pogardzą jednak wysokimi budynkami i trudno dostępnymi konstrukcjami. Para sokołów wędrownych, która w ubiegłym roku postanowiła zamieszkać tu na stałe – a konkretnie na galerii nawęglania jednego z bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów będzie miała wybudowany specjalny domek.

W 2019 roku to właśnie tu postanowili zamieszkać – para sokołów wędrownych zaadoptowała sobie na gniazdo miejsce po gołębiach na galerii nawęglania jednego z bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów. Tam też przyszedł na świat sokoli potomek.

Ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, którzy wypatrzyli sokoły wędrowne w Bełchatowie, podjęli się wybudowania nowego gniazda dla latającej rodziny. Będzie to drewniana budka zamontowana na dachu jednego z bloków energetycznych, z podłogą z piasku i podestem o szerokości od 0,5 do 1 m przed wejściem do gniazda.

Dom jest im potrzebny bo niech Państwa nie zmyli ich nazwa – sokół wędrowny to z natury jednak domator – jak zaznaczają ornitolodzy w naszej strefie klimatycznej te ptaki znajdują swój rewir, w którym osiedlają się na stałe. Jedynie młode osobniki w pierwszym roku migrują, szukając swojego miejsca.

źródło: PGE GiEK SA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here