PODZIEL SIĘ

Głos w sprawie skoszarowania pracowników zabierają związkowcy i tak 5 organizacji związkowych we wspólnym piśmie zwraca się do zarządu PGE GiEK S.A. , bełchatowskich kopalni, elektrowni a także spółek zależnych Bestgum, Ramb i Betrans z pytaniami dotyczącymi spraw pracowniczych.

Związkowcy chcą poznać wszystkie przewidziane przez zarząd scenariusze na czas epidemii związane również ze skoszarowaniem. Pytają o to, kto i na jak długo chce skoszarować pracowników, czy takie działanie jest zgodne z prawem pracy i czy było konsultowane z służbami sanitarnymi.

Pytają też, czy będzie to dobrowolna decyzja pracowników, czy będą wyrażać oni na to zgodę. Chcą szczegółów jak ma  zostać zorganizowane skoszarowanie, konkretów odnośnie wyżywienia, wynagrodzenia, czy sposobu  rozliczania  czasu pracy oraz odpowiedzi czy pracownik, który zostanie skoszarowany będzie się mógł z takiego zadania w każdej chwili wycofać.

 Pytają czy  przed rozpoczęciem skoszarowania pracownicy będą poddawani testom na koronawirusa oraz jak zapewniona zostanie opieka medyczna dla nich. Chcą wiedzieć na jaki czas będzie skoszarowany pracownik, czy pracodawca ten czas będzie mógł wydłużyć i ile turnusów skoszarowania przewiduje zarząd.

Pytają również o pracowników, którzy nie zostaną skoszarowani i nie pracują zdalnie. Pytają też, czy jeśli pracownik zarazi się, czy będzie to potraktowane jako wypadek w pracy? W końcu czy pracodawca będzie chciał zawrzeć ze stroną związkową porozumienie dotyczące pracowników w czasie trwania epidemii.  

W sumie związkowcy zadali 36 pytań. Teraz czekają na odpowiedź. Pod wspólnym pismem podpisały się Związek Zawodowy Górnictwa Węgla Brunatnego Bełchatów, ZZ Kadra, ZZ Konto KWB Bełchatów, ZZ Pracowników Ruchu Ciągłego oraz Międzyzakładowa Komisja NSZZ Solidarność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here