PODZIEL SIĘ

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to nowe rozwiązanie rządowe, które ma zachęcić młodych obywateli do zamieszkania w średniej wielkości mieście. Ustawa, która w pewnym stopniu ułatwi rozwój mieszkalnictwa, weszła w życie we wtorek, 19 stycznia. O nowym rozwiązaniu dla samorządów i możliwościach dla mieszkańców mówili wczoraj prezydent Mariola Czechowska oraz Wicewojewoda Łódzki Krzysztof Ciecióra.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to pomysł na wsparcie rynku mieszkaniowego. Dzięki temu rozwiązaniu samorządy będą mogły budować tanie mieszkania na wynajem. Mechanizm zakłada bowiem dofinansowanie sięgające nawet 35 proc. kosztów budowy lokali społecznych oraz 80 proc. kosztów budowy mieszkań komunalnych. To tylko niektóre z instrumentów wsparcia samorządów, które we współpracy z SIM lub TBS będą realizować inwestycje w formule społecznego budownictwa czynszowego.

To nowe rozwiązania dla samorządów, które mają służyć mieszkańcom takich miast, jak Bełchatów. Ale program ten otwieramy także dla innych miast w województwie łódzkim. Już dziś mamy wiele deklaracji wzięcia udziału w tym programie. Jesteśmy przekonani, że w przeciągu kilku tygodni wystartujemy z drogą formalną. Bełchatów realizuje inwestycje mieszkaniowe poprzez BTBS, a SIM to dodatkowa możliwość zwiększenia puli dostępnych mieszkań – mówi Wicewojewoda Łódzki Krzysztof Ciecióra.

Cieszę się, że nowa ustawa daje nam nowe i szersze możliwości kreowania naszego rynku mieszkaniowego. Przepisy obowiązują dopiero jeden dzień, a już mamy pierwsze działania w tej sprawie. Jest to bardzo interesujący program, szczególnie dla wszystkich mieszkańców, którzy zgłaszają potrzebę otrzymania lokum w naszym mieście. Biorąc pod uwagę rok ubiegły oraz bieżący, które zdeterminowane pandemią i mniejszymi wpływami do budżetu, jest to dla nas bardzo cenna inicjatywa – podkreśla prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. – Postaramy się zbadać rynek, by mieć pełen obraz tego, jakie jest faktyczne zapotrzebowanie mieszkaniowe w naszym mieście. Z pewnością skorzystamy także z danych naszego BTBS-u, a na ten moment jest to już około 120 wniosków – dodaje prezydent.

źródło: UM w Bełchatowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here