PODZIEL SIĘ

W Centrali PGE GiEK w Bełchatowie odbyło się spotkanie kadry menadżerskiej spółki z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu, Urzędu Marszałkowskiego woj. Dolnośląskiego oraz Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, w sprawie analizy możliwości aplikowania o środki finansowe, które przeznaczone będą na inwestycje w ramach transformacji energetycznej Kompleksów Bełchatów i Turów.

W spotkaniu wzięła udział Wioletta Czemiel-Grzybowska, Prezes Zarządu PGE GiEK, dyrektorzy Kopalni i Elektrowni znajdujących się w kompleksach energetycznych Bełchatów i Turów, prezesi spółek zależnych, a także Bartłomiej Orzeł, Pełnomocnik Premiera ds. Programu „Czyste Powietrze”, przedstawiciele dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego, w tym Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, oraz Łukasz Kasztelowicz, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Głównym celem narady była analiza możliwości aplikacji przez PGE GiEK oraz spółki zależne do krajowych i regionalnych funduszy celowych o środki dedykowane na realizację inwestycji w ramach transformacji energetycznej.

Transformacja energetyczna, w której aktywnie uczestniczy spółka PGE GiEK, wymagać będzie szeregu inwestycji, które stopniowo, w kierunku niskoemisyjnym zmieniać będą regiony, w których działają nasze kompleksy energetyczne. Tak samo ważne, jak zaplanowanie niezbędnych inwestycji rozwojowych kompleksu Bełchatów i Turów, jest zapewnienie środków na ich realizację. Wiele inwestycji sfinansowanych będzie ze środków własnych spółki, ale mając na uwadze szeroką skalę planowanych działań, niezbędne będzie pozyskanie zewnętrznego finansowania. Dzisiejsze spotkanie pokazało nam pełen wachlarz możliwości aplikacji o środki z krajowych i regionalnych funduszy wsparcia i z tej wiedzy z pewnością skorzystamy przy realizacji nowych przedsięwzięć inwestycyjnych – podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes Zarządu PGE GiEK.

W trakcie spotkania przedstawiono kilka prezentacji szczegółowo opisujących środki pomocowe dla przedsiębiorstw, które można wykorzystać w transformacji w programach Urzędu Marszałkowskiego realizowanych z funduszy WFOŚiGW, NFOŚiGW, w tym z programu „Czyste powietrze”. Ponadto, podczas narady przedstawiciele specjalistycznej firmy z Wrocławia, która przygotowywała wniosek dla Członków Południowo-Zachodniego Klastra Energii do Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, wyjaśnili jak wygląda przygotowanie materiałów do wniosku aplikacyjnego o przyznanie dofinansowań, jakie będą wymagane gwarancje finansowe od aplikującego, jak wygląda rozliczenie i trwałość projektu oraz jak powinno się tworzyć bazę „dobrych projektów”.

źródło i zdjęcie: PGE GiEK S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here