PODZIEL SIĘ

Ruszyło sadzenie 240 tysięcy sosen na zwałowisku zewnętrznym pola Szczerców. Dwuletnie drzewka będą posadzone na wschodnich i zachodnich skarpach oraz wierzchowinie zwałowiska na powierzchni około 24 hektarów.

Zwałowisko w pobliżu pola Szczerców zostało usypane z prawie 1 mld m3 nadkładu znajdującego się nad pokładami węgla brunatnego. Dzisiaj, po 17 latach formowania, wzniesienie, o wysokości ok. 170 m i powierzchni stopy wynoszącej 1114 ha, góruje nad otoczeniem. Do końca 2020 r. w ramach działań rekultywacyjnych na zwałowisku, które przypomina bliźniaczą Górę Kamieńsk, posadzono ok. 4 mln drzew: sosnę zwyczajną, brzozę brodawkowatą, dąb szypułkowy i bezszypułkowy , olchę czarną, modrzew europejski, lipę drobnolistną, wiąz szypułkowy, buk zwyczajny, klon jawor i jarząb pospolity.

W pobliżu odkrywki Kopalni Bełchatów zrekultywowano już ponad 2200 ha terenów poeksploatacyjnych, w tym tereny Góry Kamieńsk i zwałowiska wewnętrznego pola Bełchatów. 1500 ha przeobrażonych, zalesionych gruntów przekazano już Lasom Państwowym.

Rekultywacja w kierunku leśnym ma na celu stworzenie stabilnego i bioróżnorodnego ekosystemu, który zabezpieczy masy ziemne zdeponowane na zwałowisku przed erozją. W wyniku rekultywacji leśnej zainicjowane są procesy glebotwórcze oraz tworzone są warunki umożliwiające bytowanie wielu organizmów.

Więcej w materiale video.

źródło: PGE GiEK S.A.

3 KOMENTARZE

 1. To dobrze, mam nadzieje że te paskudne kominy nie będą kopcić w przyszłej dekadzie.
  Ludzie młodzi zatrudnieni w tym paskudnym zakładzie znajdą sobie ciekawszą robotę nie koniecznie w tym zaścianku Polski ( biorąc pod uwagę poziom wykształcenia mieszkańców ).

  3

  5
  • w 2035 ostatni gasi światło moi drodzy. zostaną wnuczki z dziadkami. Reszta będzie pracować w Piotrkowie, Łodzi lub innych miastach, które sobie poradziły.
   Bełchatów wróci do stanu przedkopalnianego 😉

   3

   4
 2. Trzeba rzeczywiście skończyć z wydobyciem węgla i prymitywnym wytwarzaniem energii. Ludzie znajdą sobie nowe zajęcie i to żaden problem, tak jest w normalnym życiu. Szkoda tylko że obecne i także poprzedni rządy nie pomyslały o regionie i zdały się na nieudolnie zarządzający samorząd. Nikt nie ma pomysłu na ściągnięcie i zainteresowanie inwestorów, obiecuje się populizm typu mzk za darmo itd. Szkoda że ciemny lud to kupi czytając klasyka….

  3

  3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here