PODZIEL SIĘ

W 27 miastach i miejscowościach przedstawiciele IPN oddadzą hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu, zamordowanemu przed 73 laty w mokotowskim więzieniu. 25 maja 2021 r. o 21.30 – w godzinę śmierci bohatera niezłomnego – w miejscach związanych z rotmistrzem zapłoną znicze pamięci.

25 maja 1948 r. o godz. 21.30 komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej. Ciało rtm. Witolda Pileckiego potajemnie pogrzebano prawdopodobnie na tzw. Łączce (kwatera „Ł” cmentarza Powązkowskiego). Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy.

25 maja 2021 r. o godz. 21.30 w 27 miastach i miejscowościach zapłoną znicze ku czci rtm. Pileckiego. Wraz z przedstawicielami IPN w uroczystościach wezmą udział władze wojewódzkie, samorządowe, harcerze, uczniowie szkół im. rtm. Pileckiego i wszyscy, którzy chcą wziąć udział w tym wydarzeniu.

Znicze zostaną złożone w Wieluniu pod pomnikiem rtm. Pileckiego w parku miejskim im. rotmistrza Pileckiego; w Bełchatowie pod tablicą przy ul. Pileckiego 4; w Tomaszowie Mazowieckim pod tablicą przy ul. Mościckiego 3 oraz w Brzezinach ​pod symboliczną tablicą na kwaterze żołnierzy września 1939 r. na cmentarzu parafialnym.

źródło: IPN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here