PODZIEL SIĘ

Z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej w całej Polsce wczoraj oddano hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu, zamordowanemu przed 73 laty w mokotowskim więzieniu. 

Jak jeszcze wczoraj rano informował Instytut Pamięci Narodowej w 27 miastach i miejscowościach mieszkańcy oddadzą hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. W godzinę śmierci bohatera niezłomnego – w miejscach związanych z rotmistrzem miały zapłonąć znicze pamięci.

Podobnie miało być także w Bełchatowie. Punktualnie o 21:30 pod tablicą pamiątkową przy ul. Pileckiego 4 miały zapłonąć znicze – niestety o tej godzinie nikt z bełchatowskich oficjeli przed tablicą się nie pojawił. Znicz zapłoną nieco później i został postawiony przez przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej.

Warto przypomnieć, 25 maja 1948 r. o godz. 21.30 komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej. Ciało rtm. Witolda Pileckiego potajemnie pogrzebano prawdopodobnie na tzw. Łączce (kwatera „Ł” cmentarza Powązkowskiego). Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy.

źródło: IPN

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here