PODZIEL SIĘ

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim uległa zdecydowanej poprawie. W szpitalach z powodu Covid-19 przebywa obecnie około 600 osób. To rekordowo niska liczba. Ostatni raz tak dobra sytuacja była w szpitalach województwa łódzkiego przed II falą epidemii.

Dlatego wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński podjął decyzję o zmniejszeniu liczby łóżek dla pacjentów z Covid-19 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu, który znów będzie leczył pacjentów niecovidowych.

Decyzja wojewody łódzkiego dotycząca szpitala w Zgierzu wchodzi w życie 1 czerwca. Szpital przywróci 285 miejsc do pierwotnej działalności sprzed epidemii dzięki czemu będzie tam możliwość realizacji świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów niecovidowych. Przywrócone zostaną specjalistyczne oddziały: gastroenterologia, laryngologia, okulistyka, neurologia, neurochirurgia, ginekologia i położnictwo, chirurgia, kardiologia oraz nefrologia. W szpitalu pozostanie nadal 165 łóżek covidowych, w tym 17 specjalistycznych i 12 respiratorowych. W czasie trzeciej fali udało się tu wyleczyć około 2,2 tys. osób.

Jednocześnie wojewoda łódzki wystąpił do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z wnioskiem o nieprzyjmowanie pacjentów przez szpital tymczasowy znajdujący się w hali Expo i przejście od 11 czerwca szpitala w tryb pasywny jako rezerwa strategiczna dla województwa łódzkiego na wypadek nagłego wzrostu liczby zakażeń i hospitalizacji. Dzięki temu personel medyczny ze szpitala tymczasowego wróci do leczenia w szpitalach województwa łódzkiego.

Przypomnijmy, że szpital tymczasowy był utworzony 25 listopada 2020 r, a uruchomiony 22 marca 2021 r. w szczycie trzeciej fali epidemii, kiedy dynamika wzrostu liczby hospitalizacji stała się ogromna i z dnia na dzień łóżka szpitalne przeznaczone dla pacjentów z Covid-19 szybko były zajmowane. Wojewoda łódzki oddelegował do pracy w szpitalu tymczasowym 158 osób. W tym czasie udało się wyleczyć tu blisko 500 chorych, zaś w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi ok. 4 tys. osób.

W szczycie trzeciej fali epidemii Covid-19 dla pacjentów w województwie łódzkim było przygotowanych 3870 miejsc. W efekcie przywracania świadczeń pozostaną 1602 łóżka dla pacjentów z Covid 19 na wszystkich poziomach, w tym niecały 1 tys. na II poziomie.

Jak podkreśla Urząd Wojewódzki w Łodzi, pacjenci zakażeni Covid- 19 nadal znajdą pomoc w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi oraz w szpitalach: w Zgierzu, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim i Bełchatowie.

źródło: UW w Łodzi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here