PODZIEL SIĘ

W ten weekend bełchatowianie tradycyjnie będą wspominać żołnierzy walczących o wolność naszej Ojczyzny. Miejskie uroczystości, podobnie jak w latach ubiegłych, odbędą się w Grocholicach oraz na Górach Borowskich.

Pierwsza część obchodów 82. rocznicy wydarzeń z września 1939 roku rozpocznie się 4 września 2021 r. uroczystą mszą św. w kościele pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach, która odprawiona zostanie o godz. 17:00. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przejdą na cmentarz przy ul. Tylnej, gdzie odbędzie się część patriotyczna. Jak co roku mieszkańcy wysłuchają Apelu Poległych i okolicznościowych przemówień, wystrzelona zostanie również salwa honorowa. Ponadto delegacje złożą kwiaty pod Pomnikiem Poległych w Obronie Ojczyzny.

W niedziele 5 września, uroczystości przeniosą się na Góry Borowskie. Punktualnie o godz. 10:00 rozpocznie się msza polowa, po której zaplanowano przemówienia i złożenie kwiatów w miejscu pamięci poległych. Warto przypomnieć, że zaciekłe walki pod Borowską Górą trwały 4 dni. Do obrony wyznaczono 2 pułk piechoty Legionów (płk Ludwika Czyżewskiego) i 301. batalion czołgów (majora Edmunda Karpowa).

W obronie Gór Borowskich zginęło 663 polskich żołnierzy, w tym co najmniej 16 oficerów.

źródło: UM w Bełchatowie

zdjęcie: archiwum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here