PODZIEL SIĘ

Punkty pobrań wymazów w kierunku COVID19 w Łódzkiem wydłużają godziny pracy. W Bełchatowie wymaz będzie można zrobić także w weekendy w punkcie WSRM przy ulicy Czaplinieckiej 153 w godzinach od 8:00 do 12:00.

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, która prowadzi kilkanaście punktów wymazowych w Łódzkiem, wznowiło pracę punktów w weekendy. Od niedzieli 21 listopada w weekendy pracują punkty WSRM w Bełchatowie, Łasku, Łowiczu, Poddębicach, Zduńskiej Woli oraz w Łodzi przy ulicy Wareckiej 2 i przy ul. Maczka 35. Także ZOZ Łęczyca wznowiło prace punktu przy Zachodniej 6.  

Do chorych, którzy nie mogą skorzystać z testu w punkcie pobrań przyjedzie karetka wymazowa. W Łódzkiem jest ich 6.

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi (Punkt w Bełchatowie), Bełchatów, ul. Czapliniecka 153,
tel. 516 810 184,
– poniedziałek – środa 8:00 – 12:00
– czwartek 13:00 – 17:00
– piątek – niedziela 8:00 – 12:00

Zlecenie na test w kierunku COVID-19 może wystawić:

  • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
  • lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
  • lekarz, który nie ma umowy z NFZ, ale ma aplikację gabinet.gov.pl (od 29 października).

Zlecenie na test można także uzyskać online lub telefonicznie.

Formularz on-line to kilka pytań dotyczących m.in. kontaktów z osobami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 oraz objawów, które mogą wskazywać na zakażenie. Twoje odpowiedzi pomogą określić, czy istnieje ryzyko, że zakaziłeś się koronawirusem.

MAM ZLECENIE NA TEST

Od momentu zlecenia testu pacjent podejrzany o zakażenie koronawirusem przebywa na kwarantannie. Jest z niej zwolniony tylko na czas podróży do punktu pobrań i z powrotem do miejsca pobytu. Do punktu pobrań trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty. Nie trzeba znać numeru zlecenia ani posiadać jego wydruku.

Pacjenci przyjmowani są według kolejności przybycia. Nie ma możliwości umówienia się na konkretną godzinę. Jeżeli jednak podasz swój nr telefonu komórkowego na etapie wystawiania zlecenia, możesz otrzymać sms z sugerowanym terminem (dzień i godzina) oraz adresem mobilnego punktu w Twojej okolicy, w którym będziesz mógł wykonać badanie. System dokona dla Ciebie wstępnej rezerwacji tego terminu. Wystarczy, że w punkcie mobilnym pokażesz otrzymany sms. Pamiętaj jednak, że ww. termin ma charakter orientacyjny.

Do punktu mobilnego udaj się najlepiej własnym autem lub pieszo. Nie ma rejonizacji, więc można się udać do tego punktu, który sam wybierzesz.

W drodze na badanie i z powrotem należy też zachować zasady dystansowania społecznego.

Jak się przygotować do badania?

Minimum 2 godziny przed badaniem:

    nie spożywaj posiłków

    nie pij

    nie żuj gumy

    nie płucz jamy ustnej i nosa

    nie myj zębów

    nie przyjmuj leków

    nie pal papierosów.

WYNIK TESTU

W Łódzkiem jest 20 laboratoriów COVID, do których trafiają wymazy z punktów pobrań. Wynik jest widoczny na Internetowym Koncie Pacjenta. Wynik widzi także lekarz POZ pod opieką którego jest chory.

W systemie znajdą się także wyniki testu na koronawirusa wykonane prywatnie, nawet jeśli wynik jest negatywny lub nierozstrzygający.

źródło: NFZ

zdjęcie: archiwum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here