PODZIEL SIĘ

2021 rok minął. Przez ostatnie dwanaście miesięcy jednym z głównych problemów z którym się mierzyliśmy była epidemia koronawirusa. Codziennie byliśmy informowani o liczbie osób zakażonych i ofiar śmiertelnych choroby. W mediach ogólnopolskich zazwyczaj ograniczano dane do ogólnopolskich. My bliżej przyjrzeliśmy się danym z powiatu bełchatowskiego.

W styczniu Covid-19 zdiagnozowano u 368 mieszkańców powiatu, a 27 osób zmarło. Luty był statystycznie tylko nieco lepszy, ale 335 osób chorych i 20 zmarłych to i tak dużo. Kolejne dwa miesiące, to szczyt trzeciej fali koronawirusa i bardzo wiele zachorowań. W marcu to 1189 osób zakażonych i 25 osób zmarłych. W kwietniu zdiagnozowanych chorych odnotowano 1138, ale aż 50 osób nie przeżyło zachorowania. Maj to kolejne 200 osób chorych i 20 zmarłych. Lato przyniosło zdecydowane zmniejszenie liczby zdiagnozowanych chorych. Czerwiec to tylko 19 zakażonych, ale 6 osób zmarło. W lipcu koronawirusem zaraziło się tylko 12 osób i 2 zmarły. Dane z sierpnia mogły cieszyć, bo chorych było 17 osób, ale nikt z powodu koronawirusa nie zmarł. Niestety to jedyny taki miesiąc w minionym 2021 roku. Wrześniowy powrót dzieci do szkół i informacje o zwiększającej się liczbie osób z objawami Covid 19 odzwierciedliły statystyki. 68 osób chorych i 3 osoby zmarłe. Kolejne miesiące nie przyniosły poprawy, a każdy kolejny miesiąc był gorszy. Październik 189 zachorowań i 4 osoby zmarłe. Listopad to aż 995 osób zakażonych i aż 28 osób zmarłych. Grudzień okazał się niechlubnym rekordem. 1358 osób uzyskało pozytywne wyniki testów na koronawirusa i aż 47 osób zmarło. Specjaliści informują, że w grudniu mieliśmy szczyt czwartej fali zakażeń, ale perspektywy na kolejne miesiące nie są optymistyczne.

Podsumowując dane. Łącznie w 2021 roku koronawirusa zdiagnozowano u 5888 mieszkańców powiatu bełchatowskiego i aż 232 osoby przegrały z chorobą.

W walce z chorobą pomagają szczepienia – dobrowolne i darmowe. Niestety zainteresowanie ochroną w gminach powiatu bełchatowskiego nie jest najwyższe i odsetek osób zaszczepionych waha się od 39,2% w gminie Kluki do 51,1% w mieście Bełchatowie. Taki wynik szczepień w mieście to dopiero 982 miejsce pod względem poziomu zaszczepienia w Polsce.

2 KOMENTARZE

  1. Bzdury. Od dwóch tygodni szukam szczepionki Moderna na III dawkę uzupełniającą i w całym powiecie ani w mieście nie znalazłam. Więc gdzie to wszechstronne informacje dla chętnych na szczepienie.
    PS. a dodzwonić się do jakiegokolwiek punktu szczepień na Covid w Bełchatowie to graniczy z cudem.

    1

    0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here