PODZIEL SIĘ

Jechał ulicą Kwiatową, mundurowi podejrzewali, że kierowca może być pod wpływem alkoholu – w wyniku kontroli okazało się jednak, że kierujący jest trzeźwy ale nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Teraz może się okazać, że ta jazda będzie go słono kosztować – bo zgodnie ze znowelizowanymi przepisami kodeksu wykroczeń może mu grozić kara finansowa od 1500 złotych aż do 30 tys. złotych.

Jak zaznacza Iwona Kaszewska, z KPP w Bełchatowie, 18 stycznia 2022 roku, tuż przed północą bełchatowscy policjanci zwrócili uwagę na jadący ulicą Kwiatową samochód marki Seat Leon. Funkcjonariusze podejrzewając, że kierowca może być pod wpływem alkoholu, postanowili zatrzymać kierowcę seata do kontroli. Okazało się, że 26-letni kierowca był trzeźwy, jednak nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprawa zostanie skierowana pod ocenę sądu.

Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy zaostrzające kary dla uczestników ruchu drogowego popełniających wykroczenia. Zmiana sprawiła, że znacząco wzrosły kwoty mandatów między innymi za przekroczenia dozwolonej prędkości, za wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych. Zaostrzono również przepisy dotyczące kierujących bez uprawnień.

Dotychczas kierowanie samochodem, czy innym pojazdem mechanicznym bez uprawnień, jeśli kierowca nigdy wcześniej nie miał odpowiedniego prawa jazdy, karane było przez policjanta mandatem karnym w wysokości 500 zł. Natomiast od stycznia 2022 roku każdą sprawą kierowania autem, czy motocyklem bez uprawnień zajmuje się sąd. Zgodnie z nowymi przepisami, za kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych, a maksymalna 30 tys. złotych. Poza tym sąd w każdej takiej sytuacji obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, który może trwać od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

źródło: KPP w Bełchatowie

zdjęcie: archiwum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here