PODZIEL SIĘ

Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr zwołała na poniedziałek, 28 lutego, posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem włodarzy gmin.

Sytuacji na Ukrainie i przygotowaniu się do pomocy uchodźcom poświęcone było dzisiejsze spotkanie online Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego ze starostami powiatów ziemskich z terenu naszego województwa. Decyzją wojewody koordynowaniem działań pomocowych dla Ukrainy zajmą się na terenie swoich powiatów starostowie. 

O wyzwaniach, jakie staną przed administracją publiczną w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, mówił wojewoda Tobiasz Bocheński na spotkaniu ze starostami. Jednym z nich będzie zabezpieczenie kwater dla uchodźców. Ukraińcy, którzy przedostaną się do województwa podkarpackiego, będą dyslokowani do województwa łódzkiego. Jeszcze dziś gminy zostaną poproszone przez wojewodę o zadeklarowanie form pomocy ze swojej strony. Będą one zobowiązane przekazywać informacje o swoich działaniach do właściwych starostów.

Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr zwróciła się do Christiny Zamuli, przewodniczącej Lwowskiej Rejonowej Administracji ze słowami solidaryzowania się z mieszkańcami regionu i całym krajem oraz pytaniem o wskazanie potrzeb, w których Powiat Bełchatowski mógłby pomóc. Z kolei do starosty Doroty Pędziwiatr zwrócił się w rozmowie telefonicznej Bernhard Kern, Starosta Berchtesgadener Land, nasz partner w Niemczech, także deklarując wsparcie Ukraińcom za pośrednictwem naszego powiatu.

Warto przypomnieć, że Powiat Bełchatowski od 2008 roku współpracował z Regionem Żółkiewskim. Po reformie administracyjnej na Ukrainie w lipcu 2020 r. region ten przestał istnieć, a w jego miejsce utworzono Powiat Lwowski. Przedstawiciele tej jednostki na czele z Christiną Zamulą, przewodniczącą Lwowskiej Rejonowej Administracji, wyrazili zainteresowanie  podpisaniem umowy z Powiatem Bełchatowskim podczas spotkania w Bełchatowie we wrześniu 2021 roku. Działania związane z kwestiami formalno-prawnymi zostały zaplanowane na rok 2022. 

źródło: Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

zdjęcie: archiwum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here