PODZIEL SIĘ

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę świadczeń w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego. Na konta rodziców trafiło już 420 mln zł. Zdecydowana większość rodziców, bo aż 87 procent, wybiera wypłatę 1000 zł co miesiąc przez rok.

Od 1 stycznia br. można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego, czyli świadczenia na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzice mogą otrzymać nawet do 12 tysięcy złotych na dziecko w miesięcznych transzach – po 500 zł przez dwa lata albo po 1000 zł przez rok. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Do tej pory w całym kraju złożono ponad 454,6 tys. wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy.
W województwie łódzkim rodzice złożyli 25,4 tys. wniosków o to świadczenie, na 26 tys. dzieci. Ponad połowa osób ubiegających się o świadczenie otrzymała już pierwsze wypłaty. Na konta rodziców trafiło już 420 mln zł. W najbliższych dniach zostaną przelane kolejne środki.

Wnioski o RKO można składać tylko elektronicznie przez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku od dnia jego złożenia wraz
z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej, niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do świadczenia. Pieniądze przekazywane są wyłącznie na konta bankowe.

Jeśli kapitał zostanie przyznany, to rodzic otrzyma informację potwierdzającą prawo do świadczenia, która będzie znajdować się w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Jeśli kapitał nie będzie przysługiwać, to ZUS wyda decyzję odmowną. Decyzję odmowną w takim przypadku rodzic otrzyma elektronicznie również na PUE ZUS. Od decyzji Zakładu przysługuje odwołanie do Prezesa ZUS,
a następnie skarga do sądu administracyjnego.

źródło; ZUS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here