PODZIEL SIĘ

Wczoraj w biurze poselskim Antoniego Macierewicza w Bełchatowie odbyła się konferencja prasowa dotycząca rządowego programu „Kolej Plus”. O szczegółach dotyczących budowy linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów oraz wydłużenie tej trasy do Bogumiłowa mówili Antoni Macierewicz oraz samorządowcy z Bełchatowa.

Połączenia kolejowe między Wieluniem i Łodzią, Piotrkowem Trybunalskim i Bełchatowem oraz Tomaszowem Mazowieckim i Skarżyskiem-Kamienną powstaną dzięki dofinansowaniu z programu Kolej Plus. Łączna wartość tych projektów to 1,25 mld zł.

Realizacja trzech projektów kolejowych w Łódzkiem pozwoli nie tylko na zwalczenie wykluczenia komunikacyjnego, ale również na stworzenie nowych miejsc pracy, szczególnie w takich rejonach jak leżący na obrzeżach regionu Wieluń czy rejon bełchatowski, który czeka transformacja związana z wygaszaniem działalności kopalni węgla brunatnego.

Wyniki naboru do programu Kolej Plus zostały ogłoszone 20 kwietnia.

Pula dofinansowań została zwiększona z 5,6 mld zł do 11 mld zł. Pozwoli to na realizację 34 inwestycji. To łącznie 1.200 kilometrów linii kolejowych.

O finansowanie rywalizowało w ostatnim etapie 47 zadań z całej Polski. Na liście wybranych projektów są wszystkie trzy zgłoszone przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

To budowa liczącej około 30 kilometrów linii kolejowej z Wielunia do Chorzewa Siemkowic, która zapewni mieszkańcom tej części województwa bezpośrednie połączenie z Łodzią.

To także modernizacja i elektryfikacja 34,3 km linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów oraz wydłużenie tej trasy do Bogumiłowa. Długość budowanej linii to 7,2 km.

Inwestycje zakwalifikowane do programu Kolej Plus zostaną zrealizowane do 2028 roku.

Więcej w materiale video.

źródło: UW w Łodzi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here