PODZIEL SIĘ

Jak informuje ZUS w ubiegłym roku, „czternastki” trafiły do 537 tys. świadczeniobiorców z naszego województwa. W tym roku wypłaty czternastych emerytur ruszą 25 sierpnia. Jakie są zasady wypłaty tego świadczenia?

Czternasta emerytura trafi do 9,0 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym do 8,1 mln świadczeniobiorców z ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał 14. emeryturę od 25 sierpnia. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba w tej sprawie składać żadnego wniosku.

Świadczenie na rękę wyniesie 1217,98 zł. W pełnej wysokości otrzyma je ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe, nie przekroczy kwoty 2 900 zł. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Minimalna wysokość „czternastki” wyniesie 50 zł. – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego. Prawo do świadczenia głównego będzie badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty. „Czternastki” nie otrzymają osoby, których wypłata emerytury, renty czy innego długoterminowego świadczenia  z ZUS została zawieszona.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia to: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września.

Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc – otrzymają „czternastkę” w październiku.

„Czternastka” będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia uzupełniające dla osób niesamodzielnych.

Ze wstępnych szacunków wynika, że w tym roku na „czternastkę” może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

W ubiegłym roku w województwie łódzkim ZUS wypłacił 537 tys. „czternastek” na łączną kwotę  blisko 630 mln zł. Pełną kwotę czternastki w łódzkim otrzymało wówczas 451 tys. osób.\

źródło: Monika Kiełczyńska, Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego

1 KOMENTARZ

  1. Głupota, należy podwyższyć najniższe emerytury a nie dawać dodatkową kasę bogatym emerytom!!! Żenująca decyzja populistycznego rządu!

    0

    0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here