PODZIEL SIĘ

Od 1 kwietnia 2022 r. obowiązują nowe, korzystniejsze tablice trwania życia. W związku z tym wielu seniorów zgłasza się do ZUS o przeliczenie świadczenia, nie każdy jednak ma do tego podstawy.

Tablice trwania życia przedstawiają przeciętną liczbę miesięcy, jaką mają do przeżycia osoby w wieku od 30 do 90 lat. Zmieniają się co roku i obowiązują od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku. Są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur z tzw. nowego systemu.

Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia obowiązują od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r.  i co do zasady dotyczą osób, które nie przeszły jeszcze na emeryturę.  ZUS będzie korzystał z nowej tablicy do obliczenia emerytury dla osób, które przejdą na to świadczenie między kwietniem br., a marcem przyszłego roku.

Osoby, które skończą w tym okresie wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, nie muszą jednak spieszyć się ze złożeniem wniosku o emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy. Przyznając emeryturę, ZUS bierze pod uwagę tablicę trwania życia, która obowiązuje w momencie wpływu wniosku o emeryturę lub tablicę z momentu ukończenia wieku emerytalnego. Wybiera zawsze korzystniejszy wariant.

Natomiast osoby, które mimo ukończonego wieku emerytalnego odłożyły decyzję o przejściu na świadczenie, będą mogły skorzystać z nowych tablic, o ile zakończą zatrudnienie do 30 marca 2023 r. i złożą wniosek o emeryturę do 31 marca 2023 r.

Aktualnie obowiązujące tablice zastosujemy również w przypadku osób, które mają już przyznaną emeryturę z nowego systemu, ale wypłata świadczenia jest zawieszona ze względu na nierozwiązanie stosunku pracy.  By można było zastosować te tablice, osoby te muszą zakończyć zatrudnienie do 30 marca 2023 r. i złożyć wniosek o podjęcie wypłaty emerytury nie później niż do 31 marca 2023  r.

Z nowych tablic skorzystają również osoby, które mają już ustalone prawo do tzw. nowej emerytury,

a po przyznaniu świadczenia pracowały i odprowadzały składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia mogą je sobie doliczyć do świadczenia. Jeśli wniosek o doliczenie składek złożą do 31 marca 2023 r., to przy obliczeniu kwoty dotyczącej tylko tej części zwiększenia, ZUS zastosuje średnie dalsze trwanie życia z aktualnych tablic.

źródło: Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie łódzkim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here