PODZIEL SIĘ
PGE Energia Odnawialna S.A.

Akcja ratunkowa na Górze Kamieńsk – podczas prowadzonych prac na jednej z turbin wiatrowych ranny został pracownik – trzeba było go ewakuować. Do akcji włączyli się strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego z Łodzi. Wydarzenie prawdopodobne, ale tym razem to tylko symulowane ćwiczenia.

Na należącej do Grupy PGE Farmie Wiatrowej Kamieńsk odbyły się ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej z Łodzi. Podczas akcji przeprowadzono m.in. symulację akcji ratunkowej polegającej na ewakuacji z turbiny wiatrowej rannego pracownika, wykorzystując do tego celu sprzęt ratownictwa wysokościowego. W trzydniowych szkoleniach wzięło udział dwudziestu strażaków ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego Łódź.

Na początku zaprosiliśmy ich do naszego magazynu w Piaskach. Tam przeprowadzone zostało szkolenie teoretyczne o pracy na wiatraku i zagrożeniach z tym związanych. Strażacy mogli też z bliska zobaczyć jak wyglądają komponenty turbiny wiatrowej takie jak: przekładnia, generator i transformator – mówi Andrzej Rumik, Kierownik Zespołu Elektrowni w PGE Energia Odnawialna. Potem strażacy przenieśli się na Farmę Wiatrową Kamieńsk.

Jak zaznacza Dariusz Stańczak, ekspert do spraw ratownictwa wysokościowego w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Łodzi, strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego Łódź są doskonale przygotowani do pracy na linach. Konieczne jest jednak regularne przeprowadzanie symulacji akcji ratunkowej w tak specjalistycznych miejscach jakimi są wiatraki. To ma bezpośredni wpływ na późniejsze działania w sytuacji realnego zagrożenia. W przyszłości chcielibyśmy, by ćwiczenia – choć w zakresie podstawowym – przeprowadzali tu także strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Warto dodać, że składająca się z 15 turbin Farma Wiatrowa Kamieńsk została uruchomiona w 2007 r. Wysokość wieży każdego wiatraka na farmie w Kamieńsku wynosi 85 metrów, a średnica wirnika 70 metrów.

źródło, zdjęcie: PGE Energia Odnawialna S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here