PODZIEL SIĘ
SAMSUNG

Góra Kamieńsk, należąca do Kopalni Bełchatów, oddziału spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, przygotowuje się do otwarcia jedynego w centralnej Polsce stoku narciarskiego. Pracownicy ośrodka intensywnie pracują aby stoki były odpowiednio naśnieżone, a na wielbicieli zimowych sportów czeka już nowy system dostępu do urządzeń wyciągowych, który znacznie usprawni obsługę.

Od 13 grudnia, wraz z nadejściem ochłodzenia, rozpoczęło się naśnieżanie tras stoku cieszącego się dużą popularnością wśród turystów i mieszkańców centralnej Polski.

– W ciągu dnia, przy niewielkiej temperaturze ujemnej -3°C i dużej wilgotności wydajność armatek jest niewielka i raczej testowa, ale przy prognozowanych spadkach temperatury poniżej -10°C i małej wilgotności powietrza mamy nadzieję na znaczne zwiększenie produkcji sztucznego śniegu – mówi Janusz Paduch z OSiR Góra Kamieńsk. – Bezpieczna pokrywa śniegu na trasach wymagana przez GOPR wnosi 30-50 cm ubitego, ratrakowanego śniegu – dodaje.

Ośrodek  Góra Kamieńsk, ze względu na położenie w centralnej Polsce, ma zdecydowanie trudniejsze warunki do przygotowania i oddania tras zjazdowych w porównaniu do ośrodków narciarskich zlokalizowanych w górach. Góra Kamieńsk do produkcji białego puchu wykorzystuje skomplikowany system, który osiąga dobrą wydajność przy temperaturze poniżej -5°C, natomiast  maksymalną poniżej -8°C. W niskich temperaturach można produkować duże ilości dobrej jakości suchego śniegu. Niezbędna jest również właściwa wilgotność.

W październiku i listopadzie wykonywane były prace konserwacyjno-remontowe i przygotowania obiektu do sezonu zimowego. Pod koniec listopada odbyły się odbiory techniczne kolei linowej, wyciągu talerzykowego i przenośnika taśmowego przeprowadzone przez Transportowy Dozór Techniczny.Szczegółowy przegląd przeszedł także system naśnieżania, w tym m.in. rurociągi, linie kablowe, armatki śnieżne i system odwodnienia. Dla bezpieczeństwa narciarzy pracownicy zabezpieczają trasy przy pomocy siatek osłaniających, wyłapujących i materacy osłonowych.

Podobnie jak w latach ubiegłych, nad bezpieczeństwem osób, które odwiedzą stoki narciarskie na Górze Kamieńsk będą czuwać ratownicy Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wymieniono także dotychczasowy, kilkunastoletni system dostępu do urządzeń wyciągowych ośrodka.

– Nowy system usprawni obsługę gości ośrodka. Oferuje on naliczanie wykupionego czasu korzystania z urządzeń od momentu pierwszego przejścia przez bramki i wideoweryfikacji użytkownika – wyjaśnia Janusz Paduch.

System ma też wyeliminować możliwość odsprzedaży i nieoficjalnej wymiany karnetów poza kasami ośrodka.

źródło: Departament Komunikacji PGE GiEK.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here