PODZIEL SIĘ

1,7 miliarda złotych – to budżet województwa łódzkiego zaplanowany na przyszły rok. – Stworzyliśmy stabilny budżet w niepewnych czasach – podsumowuje marszałek Grzegorz Schreiber. Dzięki dobrej współpracy z rządem, budżet zasiliło ponad 120 mln złotych z funduszy centralnych.

Uchwała budżetowa została przyjęta we wtorek (20 grudnia) przez radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego. 18 z nich głosowało za jej przyjęciem w kształcie zaproponowanym przez Zarząd, 2 wstrzymało się od głosu, 13 było przeciw.

Dochody budżetu zaplanowano na 1 mld 681 mln zł, a wydatki na 1 mld 706 mln zł. Deficyt jest tylko pozorny, bo zostanie pokryty gównie nadwyżką z lat ubiegłych. Jednocześnie o połowę zmniejszone zostanie zadłużenie województwa w porównaniu z 2018 rokiem (z 310 mln do 155 mln zł).

Rekordowy budżet był możliwy do uchwalenia m.in. dzięki zdecydowanie większym wpływom z podatków, szczególnie od osób prawnych, które wyniosą 741 mln zł. W tym roku z CIT spodziewane są 494 mln zł.

Budżet Łódzkiego zasilą też potężne pieniądze z programów realizowanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. W sumie będzie to ponad 120 mln złotych, które wesprą zadania realizowane w ramach środków z udziałem Funduszu Autobusowego, Funduszu Inwestycji Lokalnych, Polskiego Ładu, Funduszu Rozwoju Dróg.

Ponad 40 procent wydatków budżetu to wydatki inwestycyjne. Większość z nich jest przeznaczona na transport – 443 mln zł. Do tego prawie 300 mln zł zapisano w transporcie na wydatki bieżące. Ponad 120 mln zł zasili ochronę zdrowia, 110 mln zł kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, 74 mln zł zostanie przekazane na oświatę.

Trzeba przy tym pamiętać, że przyszły rok, to też uruchomienie środków unijnych w nowej perspektywie finansowej. Marszałek Grzegorz Schreiber przy udziale wicemarszałka Piotra Adamczyka przekazali informację o zakończonych negocjacjach z Komisją Europejską i 2 mld 745 mln euro, które trafią do naszego regionu w ramach programu Fundusze Unijne dla Łódzkiego.

Miłym akcentem na początku wtorkowej sesji było przekazanie przez harcerzy z Hufca Chorągwi Łódzkiej ZHP na ręce przewodniczącej Sejmiku Iwony Koperskiej i marszałka Grzegorza Schreibera Betlejemskiego Światełka Pokoju z życzeniami zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.

źródło i zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego/Fot. Tomasz Grala

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here