PODZIEL SIĘ

Pozwolenie na budowę jest – teraz czas na realizację projektu. Na gruntach należących do Gminy Kleszczów powstanie farma fotowoltaiczna. Projekt będzie realizowany przez Grupę PGE. Według wstępnych szacunków, średnioroczna produkcja farmy pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne około 25 tysięcy gospodarstw domowych.

Inwestycję zrealizuje spółka celowa PGE Soleo Kleszczów, w której zgodnie z umową joint venture, PGE Energia Odnawialna i Gmina Kleszczów mają po 50 proc. udziałów. Według wstępnych szacunków, średnioroczna produkcja farmy osiągnie poziom 53 GWh, co pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne około 25 tysięcy gospodarstw domowych. PGE i PGE Energia Odnawialna oraz Gmina Kleszczów zrealizują inwestycję w oparciu o system aukcyjny lub poprzez długoterminowe umowy sprzedaży energii elektrycznej (PPA).

Budowa farmy słonecznej o mocy 50 MW to obecnie jedna z największych inwestycji fotowoltaicznych w Grupie PGE. W tym roku mamy w planach budowę także kolejnych 24 instalacji. Będą to zarówno elektrownie jednomegawatowe, jak i farmy o większych mocach. Ich łączna moc wyniesie ok 180 MW  – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Łącznie w 2023 r. Grupa PGE będzie mieć wybudowanych lub znajdujących się w trakcie budowy instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 500 MW. W kolejnych latach ten proces będzie kontynuowany. Już dziś spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW. Umowa z Gminą Kleszczów na budowę nowej farmy fotowoltaicznej jest elementem transformacji regionu bełchatowskiego. Oprócz uruchomienia farmy fotowoltaicznej, Grupa PGE zrealizuje w regionie także inwestycje wiatrowe oraz zbuduje magazyny energii. Dodatkowo, w 2021 roku PGE otworzyła Centrum Rozwoju Kompetencji, które jest wsparciem dla pracowników sektora węglowego w nabyciu nowych kompetencji. W grudniu 2022 roku, PGE otworzyła natomiast w Bełchatowie Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego, którego zadaniem jest opracowywanie i wdrażanie rozwiązań mających na celu optymalne wykorzystanie odpadów poprzemysłowych z energetyki oraz odzysk cennych surowców z wyeksploatowanych instalacji OZE.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 elektrownie fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.

źródło: Maciej Gelberg, Główny Specjalista ds. Komunikacji, Rzecznik Prasowy Spółki, Biuro Komunikacji Korporacyjnej, PGE Energia Odnawialna S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here