PODZIEL SIĘ

W styczniu 2023 roku na drogach województwa łódzkiego doszło do 92 zdarzeń drogowych, w tym 55 wypadków w których zginęło 7 pieszych, a 37 osób zostało rannych. Policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa i zachęcają do noszenia „odblasków”, również w terenie zabudowanym.

Pieszy, to niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Jest on najbardziej narażony na obrażenia podczas zdarzenia drogowego. Nie zapominajmy że, pieszego nic nie chroni: ani karoseria pojazdu, ani poduszki, ani inne techniczne wyposażenie jakie znajdziemy w wielu pojazdach. Zawsze oprócz przepisów prawa, pieszego powinien chronić zdrowy rozsądek.

Błędy popełniają nie tylko kierujący ale także piesi, którzy wielokrotnie sami narażają się na ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Do najczęściej popełnianych wykroczeń przez tę grupę uczestników ruchu należy przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych, przebieganie jej, wchodzenie na przejście tuż przed nadjeżdżającym pojazdem czy ignorowanie czerwonego światła. Odrębnym problemem jest przeświadczenie pieszego o bezwzględnym pierwszeństwie na przejściu. Oczywiście w myśl obowiązujących przepisów art 13 kodeksu drogowego cyt „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem”. Wielu pieszych zapomina jednak o swoich obowiązkach wynikających z treści dokładnie tego samego artykułu cyt „Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność”. Co to oznacza w praktyce? Jesteśmy zobowiązani, by rozejrzeć się, czy można bezpiecznie wejść na jezdnię. Niestety pomimo wielu naszych apeli nadal na drogach województwa łódzkiego zdarza się, że piesi giną lub zostają ciężko ranni.

Jaki jest inny powód wypadków z udziałem pieszych? Nie noszą elementów odblaskowych i dość często poruszają się nieprawidłową stroną drogi. A przecież odblaski to tylko część naszego stroju, która ma duży wpływ na dbanie o nasze bezpieczeństwo To dzięki nim każdy pieszy jest lepiej widoczny na drodze, czy na przejściu dla pieszych, zwiększając tym samym szansę na uniknięcie potrącenia w okresie złej widoczności. Pamiętaj jesteś widoczny – jesteś bezpieczny!

Na bezpieczeństwo pieszych ma również wpływ zachowanie kierujących. Spośród szerokiej gamy wykroczeń popełnianych przeciwko bezpieczeństwu pieszego niechlubne miejsce na podium zajmuje wyprzedzanie pojazdu na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Nadal jednak największym problemem w ruchu drogowym pozostaje nadmierna prędkość. Pieszy, nawet jeśli popełni błąd, ma szanse na przeżycie wypadku jeśli dojdzie do niego przy prędkości około 30 km/h, ale już 50 km/h (a przecież jest to prędkość obowiązująca na terenie zabudowanym), może stać się dla niego śmiertelnym zagrożeniem.

źródło: asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here