PODZIEL SIĘ

Świadczenia honorowe dla 100 latków – w łódzkim pobiera je 175 osób. Na jakiej wysokości świadczenie może liczyć osoba, która je pobiera?

5,5 tys. zł brutto – tyle otrzymają od Prezesa ZUS osoby, które od 1 marca br. do końca lutego przyszłego roku ukończą 100 lat i w związku z tym będą miały przyznane świadczenie honorowe. W województwie łódzkim może być 128 takich osób. Obecnie świadczenie honorowe pobiera w Łódzkiem 175 stulatków.

Wśród osób, które skończyły już 100 lat przeważają kobiety – jest ich 152, mężczyzn natomiast 23.

Kobieta w najbardziej zaawansowanym wieku ,pobierająca świadczenia z ZUS w województwie łódzkim, pochodzi z terenu działania Inspektoratu ZUS w Pabianicach i ma 106 lat i 9 miesięcy, natomiast najstarszy mężczyzna pochodzi z Łodzi, ma 104 lata i 2 miesiące.

Świadczenie honorowe

Po ukończeniu 100 lat seniorzy mogą liczyć na dodatkową gratyfikację za wiek, czyli świadczenie honorowe.

Wysokość świadczenia honorowego zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Dla osób, które kończą ten wiek w różnych latach, kwota bazowa będzie więc inna, ponieważ co roku ulega zmianie i obowiązuje od 1 marca do końca lutego następnego roku. Wysokość  przyznanego świadczenia honorowego nie jest waloryzowana i nie ulega zmianie. Jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości. Od 1 marca 2023 r. dla nowych stulatków to ponad 5,5 tys. zł brutto miesięcznie. Jeszcze do końca lutego br. było to ponad 4,9 tys. zł brutto, a w 2021 r. ok. 4,3 tys. zł brutto.

Świadczenie honorowe wypłacane jest z urzędu wraz z dotychczasową pobieraną emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym senior kończy sto lat. Specjalny dodatek może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego, ale wówczas należy złożyć wniosek do ZUS-u o to świadczenie wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia.

Dane na temat stulatków w podziale na Oddziały ZUS:

I Oddział  w Łodzi – obecnie świadczenie honorowe pobiera 88 osób, w tym 74 kobiety i 14 mężczyzn. Najstarsza świadczeniobiorczyni ma 106 lat i 3 miesiące i pochodzi z terenu działania Inspektoratu ZUS w Zgierzu. Najstarszy świadczeniobiorca ma 104 lata i 2 miesiące, pochodzi z Łodzi.

II Oddział w Łodzi – obecnie świadczenie honorowe pobiera 65 osób, w tym 59 kobiet i 6 mężczyzn. Najstarsza kobieta, pobierająca świadczenie honorowe ma 106 lat i 9 miesięcy i pochodzi z terenu działania Inspektoratu ZUS w Pabianicach. Najstarszy mężczyzna także pochodzi z tego terenu i ma skończone 101 lat.

Oddział w Tomaszowie Mazowieckim – obecnie świadczenie honorowe pobierają 22 osoby, w tym 19 kobiet i 3 mężczyzn. Najstarsza świadczeniobiorczyni ma 106 lat i pochodzi z terenu działania Inspektoratu w Skierniewicach, a najstarszy mężczyzna pobierający świadczenie honorowe  ma 102 lata i 7 miesięcy, a pochodzi z terenu działania Inspektoratu ZUS w Radomsku.

źródło, zdjęcie: ZUS – Monika Kiełczyńska, Regionalny rzecznik prasowy ZUS, województwa łódzkiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here