PODZIEL SIĘ

Zignorował wszelkie polecenia do zatrzymania i nie reagował na sygnały nakazujące zatrzymanie pojazdu. 31-letni kierowca volkswagena został zatrzymany po policyjnym pościgu. Okazało się, że był pijany.

4 kwietnia 2023 roku policjanci z wydziału ruchu drogowego bełchatowskiej komendy, już od wczesnych godzin rannych realizowali zadania między innymi związane z akcją ”Kierujący Pieszy”. W ramach tych działań policjanci kontrolowali również prędkość pojazdów i sprawdzali trzeźwość kierujących.

Po godzinie 17.00, w miejscowości Chabielice policjanci z bełchatowskiej drogówki chcieli skontrolować wolkswagena passata, który przekroczył dopuszczalną prędkość. Kierowca tej osobówki  widząc, że policjant wydaje mu polecenie do zatrzymania pojazdu, zawrócił i zaczął uciekać. W tej sytuacji funkcjonariusze natychmiast ruszyli za nim w pościg. Włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, w ten sposób nakazując kierowcy zatrzymanie pojazdu do kontroli drogowej. Kierujący jednak rozwijał prędkość, lekceważył sygnały nakazujące natychmiastowe zatrzymanie się. Kres jego nieodpowiedzialnego zachowania nastał kiedy mundurowi zajechali mu drogę radiowozem. Wówczas funkcjonariusze podbiegli do auta i zatrzymali podejrzewanego. 31-latek był pijany. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Okazało się również, że pojazd nie posiada ważnych badań technicznych oraz ubezpieczenia w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Mieszkaniec powiatu bełchatowskiego tłumaczył, że chciał uniknąć kontroli drogowej oraz konsekwencji swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Uciekinier trafił do policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty. Oprócz konsekwencji, które wynikają z kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości 31-latek musi liczyć się również z odpowiedzialnością  za niezatrzymanie się do policyjnej kontroli. Zlekceważenie polecenia do zatrzymania się, skutkuje karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna odpowie też za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym.

Policjanci z bełchatowskiego wydziału ruchu drogowego, przypominają, o konsekwencjach wynikających z art. 178b. Kodeksu Karnego (Niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego) „Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

źródło, zdjęcie: KPP w Bełchatowie/nadkom. Iwona Kaszewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here