PODZIEL SIĘ
Foto: freepic.diller / Freepik.com

Mój partner jest uzależniony od alkoholu i chociaż był dwukrotnie na terapii, to zdarzają mu się „wpadki”. Od lekarza usłyszał, że jego leczenie można wesprzeć lekami hamującymi głód alkoholowy. Jak one działają i czy są bezpieczne dla zdrowia? – pyta Anna

Na pytania odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, specjalista psychiatra, właściciel Wolmed Sp. z o.o. w Dubiu k. Bełchatowa:

Leki hamujące głód alkoholowy, zwane również lekami przeciwdziałającymi uzależnieniu od alkoholu, są często stosowane w leczeniu alkoholizmu. Jednym z ich głównych składników jest disulfiram, który hamuje enzym rozkładający alkohol w organizmie. Innym składnikiem może być naltrekson blokujący receptory mózgowe, odpowiedzialne za uczucie nagrody, które jest związane z piciem alkoholu. 

Ważne jest, by farmakoterapia była dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, który podlega stałej kontroli medycznej. Okres przyjmowania leku zależy od stopnia uzależnienia i postępu leczenia. Lekarz prowadzący może w trakcie leczenia dostosowywać dawkowanie leku oraz modyfikować jego rodzaj, w zależności od potrzeb pacjenta. Leki działają na różne sposoby, ale ich celem jest zmniejszenie pragnienia wypicia alkoholu i pomaganie osobom uzależnionym w utrzymywaniu trzeźwości. Leki stosowane w farmakoterapii alkoholizmu to m.in.:

  • Disulfiram – lek, który hamuje enzymy odpowiedzialne za metabolizm alkoholu w organizmie. W efekcie po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, pojawiają się nieprzyjemne objawy takie jak mdłości, wymioty, bóle głowy, duszność czy zwiększone bicie serca.
  • Naltrekson – lek, który blokuje receptory opioidowe w mózgu, odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności po spożyciu alkoholu. Dzięki temu zmniejsza ochotę na alkohol oraz zmniejsza ryzyko nawrotu uzależnienia.
  • Acamprosat – lek, który wpływa na poziom neuroprzekaźników w mózgu, zmniejszając objawy abstynencji i łagodząc skutki uzależnienia

Należy pamiętać, że leki hamujące głód alkoholowy nie są lekami magicznymi, a ich skuteczność zależy od złożonej interakcji z innymi czynnikami, takimi jak wsparcie społeczne, styl życia i postępowanie terapeutyczne. Z tego powodu decyzję o przepisaniu takich leków powinien podjąć lekarz, po dokładnej ocenie indywidualnych potrzeb pacjenta i stanu jego zdrowia. Farmakoterapia nie powinna być stosowana „zamiast”, ale jako wparcie procesu terapeutycznego. 

Terapia jest ważnym elementem leczenia uzależnienia od alkoholu, ponieważ pozwala na identyfikację i zrozumienie przyczyn uzależnienia, nauczenie się nowych umiejętności radzenia sobie ze stresem i emocjami, jak również skutecznych strategii zapobiegania nawrotom uzależnienia. W Klinice Wolmed podstawowy turnus terapeutyczny trwa 4 tygodnie i pacjent może rozpocząć pobyt w przypadku co najmniej 7-dniowej abstynencji (w sytuacji, gdy nie uda się jej utrzymać, konieczny jest detoks). Terapia jest prowadzona indywidualnie oraz grupowo, dodatkowo pacjenci korzystają z warsztatów terapeutycznych oraz psychoedukacji w postaci wykładów, jest też medytacja, muzykoterapia oraz zajęcia ruchowe. 

Co istotne, terapia może również pomóc w leczeniu współistniejących chorób psychicznych, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe, które często towarzyszą uzależnieniu od alkoholu. Jest to ważny element leczenia uzależnienia od alkoholu, ponieważ pomaga pacjentom uzyskać wgląd w przyczyny swojego uzależnienia, nauczyć się nowych umiejętności radzenia sobie z trudnościami życiowymi oraz zapobiegać nawrotom uzależnienia.

Więcej na www.wolmed.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here