PODZIEL SIĘ

Niepłodność jest chorobą, definiowaną jako brak możliwości zajścia w ciążę pomimo regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji przez co najmniej rok. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych może dotykać nawet co piątą parę w wieku rozrodczym, zmaga się z nią również wiele osób w województwie łódzkim. Problem ten jest wynikiem wielu czynników występujących zarówno u kobiet, jak i mężczyzn lub u obojga partnerów. Na szczęście istnieje wiele bezpiecznych i skutecznych terapii, które znacznie zwiększają szanse na poczęcie dziecka. Z takiej pomocy można skorzystać w Klinice Bocian w Łodzi.

Co może powodować niepłodność?

Kobiety borykające się niepłodnością często mają problemy z nieprawidłowym przebiegiem lub brakiem owulacji, bardzo ważnego etapu podczas cyklu miesiączkowego niezbędnego do zapłodnienia u każdej kobiety. Stan ten może wynikać na skutek chorób i zaburzeń funkcjonowania jajników np. zespołu policystycznych jajników (PCOS), pierwotnej niewydolności jajników (POI), zmniejszonej rezerwy jajnikowej lub problemów endokrynologicznych. Niepłodność może być również wynikiem polipów macicy, endometriozy, niedrożności jajowodów, przebytych operacji w obrębie macicy, wcześniejszych poronień, nietypowo ukształtowanej macicy, zaburzeń autoimmunologicznych, przebytej chemioterapii po nowotworze, zaburzeń genetycznych, jak również chorób wenerycznych. Do tego warto również dodać kwestię wieku, warto bowiem pamiętać, że z upływem lat obniża się płodność kobiety. Poza tym wyróżnia się wiele przyczyn niepłodności u mężczyzn, negatywnie wpływających na parametry nasienia. W efekcie pojawiają się nieprawidłowości związane m.in. z ruchliwością, liczebnością plemników i ich złą budowę. Za problemami męskiej płodności mogą stać choroby jąder np. żylaki powrózka nasiennego, wodniak jądra, nowotwory jąder, choroby urologiczne, przerost i infekcje prostaty, nieprawidłowa gospodarka hormonalna, choroby ogólnoustrojowe, wady genetyczne, brak erekcji czy przedwczesny wytrysk.

Niepłodność a styl życia i czynniki środowiskowe

Czy styl życia i czynniki środowiskowe potrafią równocześnie wpływać negatywnie na płodność u kobiet i mężczyzn? Oczywiście, że tak. Lekarze wyróżniają tutaj m.in. pestycydy i inne substancje chemiczne, promieniowanie, palenie papierosów, alkohol, narkotyki, sterydy, a nawet fast food’y. Do tego dochodzi stres, który nie tylko przenosi się do sypialni, utrudniając starania o dziecko, ale również wpływa na obniżenie testosteronu, a ten z kolei odgrywa ważna rolę w wytwarzaniu plemników. W przypadku mężczyzn warto również wspomnieć o przegrzewaniu jąder, co również może mieć przykre konsekwencje dla jakości spermy. Nie bez znaczenia pozostaje również prawidłowa waga.

Jak można walczyć z niepłodnością?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. U niektórych osób pomocne może okazać się wdrożenie prawidłowo zbilansowanej diety, zadbanie o lepszą kondycję fizyczną i psychiczną, oraz unikanie używek. Jednakże u wielu par zaburzenia płodności są często spowodowane przez poważniejsze schorzenia i takie działanie nie wystarczy, aby zajść w wymarzoną ciążę. W takiej sytuacji pierwszym krokiem, który powinno się wykonać, jest udanie się do wykwalifikowanego specjalisty zajmującego się leczeniem niepłodności i umówienie się na pierwszą wizytę. Wyspecjalizowanym ośrodkiem w województwie łódzkim, który pomaga parom w spełnianiu marzeń o posiadaniu potomstwa, jest Klinika Bocian w Łodzi. Pacjenci są diagnozowani w placówce na podstawie zebranego wywiadu medycznego i wykonanych badań.

Jak można leczyć niepłodność?

Za jedną z popularnych metod leczenia niepłodności uznaje się farmakoterapię stosowaną najczęściej w celu indukcji owulacji lub terapię hormonalną, aby móc walczyć z zaburzeniami endokrynologicznymi. Niekiedy wymagane jest leczenie operacyjne np. w przypadku występowania niedrożności jajowodów, mięśniaków macicy, torbieli endometrialnych czy żylaków powrózka nasiennego. Ostatecznymi metodami leczenia są metody wspomaganego rozrodu takie jak inseminacja wewnątrzmaciczna (IUI) lub zapłodnienie pozaustrojowe in vitro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here