PODZIEL SIĘ

Przydrożna kapliczka w Strugienicach (pow. łowicki), drewniana kapliczka w Mokrej Prawej (pow. skierniewicki), do której mieszkańcy modlili się o łaski w ustaniu epidemii cholery czy nagrobek Anieli i Stefana Hellwigów w Bełchatowie – to tylko kilka z listy 15 zabytkowych obiektów małej architektury w Łódzkiem, które w tym roku zostaną poddane renowacji. Decyzja już gotowa, podjęli ją radni sejmiku województwa podczas ostatniej sesji, przeznaczając na ten cel 300 tys. zł, więc teraz czas na prace konserwatorskie.

W tegorocznym konkursie na remont obiektów małej architektury zabytkowej, czyli m.in. kapliczek, krzyży czy pomników, wpłynęło 37 zgłoszeń, z których – we współpracy z poszczególnymi gminami, wybrano 15 projektów. To cenne dla mieszkańców i uznane za zabytkowe: kapliczki, pomniki, posągi czy miejsca kultu. Są wśród nich obiekty wpisane do rejestru zabytków województwa łódzkiego, jak pochodząca z 1820 roku figura św. Wawrzyńca z kapliczki w Strońsku, w gm. Zapolice (pow. zduńskowolski) czy kontynuacja rozpoczętego w ubiegłym roku remontu wpisanej do ewidencji kapliczki św. Antoniego w Rozprzy (pow. piotrkowski). To właśnie one w tym roku – a termin wykonania prac mija z końcem grudnia 2023 – odzyskają dawny blask. W budżecie województwa łódzkiego, decyzją radnych sejmiku, na ten cel zostało zabezpieczone 300 tysięcy złotych.

– Przydrożne krzyże, drewniane figury świętych czy pomniki są niezwykle ważne dla mieszkańców, bo stanowią część historii wsi i miast. Jako samorząd czuwamy nad tym, aby te cenne obiekty pozostały dla kolejnych pokoleń – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

To już trzecia edycja programu „Mała architektura zabytkowa”. W pierwszej, w 2021 roku, sejmik na ten cel przeznaczył 250 tys. zł, w ubiegłym i w tym, ta kwota została zwiększona o 50 tysięcy. Dzięki wsparciu samorządu województwa na terenie Łódzkiego już odrestaurowano ponad 30 kapliczek i pomników.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

zdjęcie: archiwum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here