PODZIEL SIĘ

Policja apeluje do mieszańców o zachowanie ostrożności przy korzystaniu z butli z gazem. Na kanwie ostatniego zdarzenia, które miało miejsce w gminie Bełchatów mundurowi przypominają także o tym jak należy prawidłowo korzystać, użytkować i przechowywać tego typu urządzenia.
Przypomnijmy, 2 lipca po godzinie 13;30 w miejscowości Kielchinów w gminie Bełchatów doszło do pożaru domu jednorodzinnego. W nieruchomości znajdowała się kobieta, która doznała poważnych poparzeń ciała. Strażacy i policjanci na miejscu zdarzenia pracowali do późnych godzin wieczornych – okazało się, że doszło do wybuchu butli gazowej. Na kanwie tego zdarzenia policja apeluje do mieszańców o zachowanie ostrożności przy korzystaniu z tego typu urządzeń.

Pamiętajmy:
– Butla gazowa nie może znaleźć się w temperaturze wyższej, niż 35 st. Celsjusza. Gaz, który znajduje się w butli, ma dużą rozszerzalność cieplną. Oznacza to, że jeśli jego temperatura podniesie się o jeden stopień, jego ciśnienie zwiększy się tym samym o siedem atmosfer. Stąd też w butli powinno pozostać minimum 15 proc. wolnego miejsca – ono przyjmie ewentualny nadmiar ciśnienia. Przepełnienie i zbyt wysoka temperatura doprowadzają do znacznego wzrostu ciśnienia w butli, która pod jego wpływem zostaje rozerwana, tym samym dochodzi do wybuchu gazu.
– Butle z gazem powinniśmy przechowywać w miejscu suchym oraz dobrze wentylowanym. Jeśli butla nie jest podłączona do urządzenia, nie może być przechowywana w pomieszczeniu mieszkalnym. Nie stawiajmy butli w pobliżu otwartego źródła ognia. Unikajmy również ustawiania jej przy urządzeniach elektrycznych – w przypadku iskrzenia i nieszczelności butli, może dojść do wybuchu. Do urządzeń elektrycznych zalicza się również kontakty, liczniki i włączniki elektryczne.
– Napełnione butle nie powinny być też przechowywane w piwnicach i garażach, poniżej poziomu podłoża. Wynika to z tego, że propan-butan jest cięższy niż powietrze. Jeśli butla okaże się nieszczelna, gaz będzie się gromadził przy podłodze i stworzy łatwopalną mieszankę.
– Butlę z gazem stawiajmy w pomieszczeniach, w których temperatura jest wyższa, niż 0 stopi Celsjusza. Podłączając ją do urządzenia, używajmy jedynie atestowanych węży przeznaczonych do gazu płynnego. Wąż powinien mieć maksymalnie 3 metry długości. Przed podłączeniem sprawdźmy koniecznie, jakie ciśnienie jest wymagane w urządzeniu, które podłączamy do butli.

źródło: KPP w Bełchatowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here