PODZIEL SIĘ

W szczercowskim Urzędzie Gminy pojawili się przedstawiciele zakładów chemicznych „Nitro-Chem” z Bydgoszczy, produkujący chemię na rynek cywilny i zbrojeniowy. Odpady między innymi z tej firmy zalegają na nielegalnym składowisku pod Chabielicami. Producent chce pomóc w ich utylizacji.

Choć „Nitro-Chem” swoje odpady poprodukcyjne przekazał do utylizacji w sposób zgodny z prawem, to przez działania nieuczciwych podmiotów gospodarczych wylądowały one na szeregu nielegalnych składowisk w różnych częściach kraju  – część pojemników z chemikaliami trafiło także do Gminy Szczerców.

Przypomnijmy, do zdarzenia doszło w styczniu 2020 roku, kiedy to na prywatną działkę pod Chabielicami, wydzierżawioną pod pretekstem prowadzenia działalności gospodarczej, zwieziono ogromne ilości pojemników z toksycznymi substancjami. Kiedy proceder został ujawniony, rozpoczęto szacowanie strat, a w zasadzie kosztów utylizacji odpadów. Ten obowiązek na mocy prawa spadł na Urząd Gminy w Szczercowie, który następnie będzie dochodził zwrotu kosztów.

– To są ogromne pieniądze, mówi się o wydatku sięgającym milionów złotych – mówił wtedy Wójt Krzysztof Kamieniak. –  Sytuacja jest trudna, bo dlaczego z budżetu Gminy, z podatków płaconych przez mieszkańców, mamy usuwać efekt czyjejś nielegalnej działalności na prywatnej działce?

Od kilku lat trwa postępowanie prokuratorskie, mające za zadanie wskazanie członków mafii śmieciowej, która w podobny sposób postępowała w wielu miejscach w Polsce. Pojawiły się pierwsze zatrzymania, kilku osobom postawiono zarzuty, ale do sądowych rozstrzygnięć jeszcze daleko.

Tymczasem Gmina Szczerców wydała decyzję umożliwiającą gminnym służbom i wskazanym podmiotom wejście na teren działki, na której porzucono odpady niebezpieczne. Wrześniowa wizyta przedstawicieli Nitro-Chemu, należącego do Polskiej Grupy Zbrojeniowej,  pozwala spojrzeć na całą sprawę z nieco większym optymizmem.

 Chcemy pomóc, dlatego zabierzemy z Chabielic te odpady, które powstały po produkcji w naszych zakładach – mówi Rafał Mendlik, prezes firmy. – Zutylizujemy je na własny koszt i w ten sposób, choć trochę odciążymy budżet państwa Gminy.

Nitro-Chem zapowiada, że podejmie niezbędne działania bezzwłocznie – w najbliższych tygodniach do Chabielic zjedzie więc specjalistyczny sprzęt i ekipa, która zbada skład chemiczny pojemników, zidentyfikuje ich pochodzenie. Kolejnym krokiem będzie transport odpadów do miejsca docelowej utylizacji.

źródło, zdjęcie: Gmina Szczerców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here