PODZIEL SIĘ

Policjanci wielokrotnie interweniują wobec osób narażonych na wychłodzenia. W okresie jesienno-zimowym pomagają osobom znajdującym się w sytuacjach, które mogą zagrozić ich życiu i zdrowiu. W ramach codziennej służby mundurowi prowadzą działania prewencyjne, aby zapobiec ewentualnym tragediom z udziałem osób narażonych na wychłodzenia, wśród których znajdują się osoby bezdomne, w podeszłym wieku i nietrzeźwe. Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Reaguj, gdy ktoś potrzebuje pomocy.

Ostatnio mundurowi kilkakrotnie podejmowali interwencje wobec pijanych mężczyzn, którzy na skutek spożytej zbyt wielkiej ilości alkoholu znajdowali się w okolicznościach zagrażających co najmniej ich zdrowiu. Policjanci i strażnicy miejscy interweniowali również dzięki rekcji mieszkańców, którzy dzwonili na numer alarmowy informując o osobach, które znajdują się w okolicznościach mogących zagrażać ich życiu. Dziękujemy za takie zgłoszenia. Apelujemy jednocześnie do wszystkich o reakcję na widok leżącego na ziemi czy ławce człowieka. Nie pozostawiajmy ich samych sobie. Szczególnie teraz kiedy warunki pogodowe mogą doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Nietrzeźwe osoby stanowią przecież zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych, wielokrotnie stanowiąc przyczynę zdarzeń drogowych.

Policjanci ostatnio interweniowali wobec 37-latka, który w rejonie ulicy 1-go Maja w Bełchatowie leżał w zaroślach. Późnym wieczorem znalazł go przypadkowy przechodzień, który zadzwonił na numer alarmowy. Okazało się, że mężczyzna był w stanie silnego upojenia alkoholowego. Miał w organizmie blisko 4 promile alkoholu. Tylko ostatniej doby mundurowi interweniowali 3-krotnie wobec takich osób. Jedna osoba została zatrzymana do wytrzeźwienia, pozostali zostali odwiezieni pod opiekę rodziny.    

Policjanci przypominają też, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w swoim katalogu potencjalnych zagrożeń ma kategorię: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, dzięki czemu można wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Zachęcamy do korzystania z tej pomocnej społeczeństwu aplikacji. Pamiętajmy jednak, że w przypadku pilnej interwencji należy dzwonić na numer alarmowy 112, bądź do właściwej jednostki policji. Nie bądźmy obojętni na ich trudną sytuację. Pomóc może każdy. Wystarczy zwrócić uwagę na osoby siedzące na ławkach, czy w miejscach przystanków autobusowych, lub przebywające na terenach ogrodów działkowych, czy znajdujące się w innych miejscach lub sytuacjach zagrażających ich zdrowiu. Dzielnicowi, policjanci z Wydziału Prewencji w trakcie codziennej służby patrolując ulice, zwracają szczególną uwagę na parki, skwery oraz ogródki działkowe w obawie czy nie znajduje się tam potrzebująca osoba. Mundurowi wskazują osobom bezdomnym miejsca, gdzie można otrzymać pomoc.

Wszystkich mieszkańców prosimy o czujność i zainteresowanie osobami, które z uwagi na swój wiek, stan zdrowia, bezdomność lub nietrzeźwość mogą być narażone na działanie niskich temperatur. Nie przechodźmy obojętnie obok takiego człowieka. Ta pomoc nic nie kosztuje, a może ocalić czyjeś życie. Ważne jest, aby każdy z nas, szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym był wrażliwy na osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nasza właściwa reakcja może uratować komuś życie! W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy i wezwać pilnie pomoc. Jeśli na zewnątrz panują niekorzystne warunki atmosferyczne i występuje realne zagrożenie czyjegoś życia – niezwłoczne zadzwońmy na numer 112.

źródło: KPP w Bełchatowie

zdjęcie: archiwum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here