PODZIEL SIĘ

52-letni mieszkaniec gminy Bełchatów nie zachował środków ostrożności przy trzymaniu swojego pupila. Teraz zostanie ukarany przez sąd.

Jak informuje bełchatowska policja, zdarzenie miało miejsce 4 listopada 2023 roku, na terenie gminy Bełchatów. Tego dnia, po godzinie 15.00 oficer dyżurny bełchatowskiej jednostki policji został poinformowany, że z jednej z posesji wybiegł pies i ugryzł rowerzystę. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce, gdzie zastali zgłaszającego. Pokrzywdzony oświadczył, że kiedy przejeżdżał rowerem  z posesji wybiegł pies, który złapał go za nogę, niszcząc jednocześnie jego spodnie. Na szczęście mężczyzna nie odniósł obrażeń. Obecny na miejscu właściciel czworonoga w żaden sposób nie poczuł się do winy. Wobec takiej sytuacji policjanci, po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających, sporządzili wobec właściciela psa wniosek o ukaranie do sądu. Zgodnie z kodeksem wykroczeń musi teraz liczyć się z odpowiedzialnością za niezachowanie zwykłych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stworzyło niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowa człowieka. Dalsze decyzje w tej sprawie podejmie sąd.

Również jedno ze zgłoszeń jakie wpłynęło do bełchatowskiej policji 17 listopada 2023 roku dotyczyło dwóch błąkających się po drodze psów. Swoim zachowaniem stworzyły one zagrożenie dla chłopca, który w Ruścu jechał rowerem. Na szczęście i tym razem nikt nie odniósł obrażeń, jednak małoletni został poważnie wystraszony. Psy oddaliły się przed przyjazdem patrolu. Teraz policjanci z Posterunku w Ruścu ustalają szczegóły zdarzenia i poszukują właściciela czworonogów.

Przypominamy!
Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Należy pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:

  • „§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
  • § 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.”

W przypadku odpowiedzialności za to wykroczenie nie ma znaczenia czy właściciel psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej.

źródło: KPP w Bełchatowie

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here