PODZIEL SIĘ

Wielton buduje nowy zakład. Powstanie ponad 200 miejsc pracy

Wielton to największy w Polsce i trzeci w Europie producent naczep i przyczep. Firma znajduje się wśród dziesięciu największych światowych producentów w branży. Już niedługo zacznie działać także w Bełchatowie. Co to oznacza dla lokalnej społeczności?

Stabilizacja w nowoczesnym wydaniu

Powstanie spółki Wielton Reefer, która zajmie się produkcją naczep chłodniczych oznacza dla Wieltonu rozbudowę portfolio produktów i wkroczenie na nowe rynki, które w ostatnich latach odnotowują bardzo dynamiczny wzrost. W bełchatowskim zakładzie powstaną dwie linie produkcyjne: główna, do produkcji zabudów chłodniczych oraz druga – linia komponentów do produkcji ścian i dachów naczep furgonowych. W nowoczesnym zakładzie miejsce pracy znajdzie ponad 200 osób. Produkcja będzie zautomatyzowana i dostosowana do najnowocześniejszych standardów. Produkty będą wykonywane metodą wylewania i wtrysku. – Zakład w Bełchatowie to nowe technologie, niespotykane w tym regionie. Planujemy bardzo zaawansowaną digitalizację i automatyzację procesów, będziemy korzystać z elementów sztucznej inteligencji, a pracowników będą wspierać zaawansowane systemy do zarządzania produkcją. To będzie fabryka 4.0! – mówi Tomasz Kudzia, manager odpowiedzialny za budowę i uruchomienie zakładu.

Mimo że produkcja ruszy we wrześniu 2024 roku, Wielton już teraz prowadzi rekrutację na wybrane stanowiska. Chętni zaczną proces wdrożenia w Wieluniu, gdzie firma rozwija się od 26 lat. – W Wieluniu mamy trzy zakłady i dużą część biurową. To serce firmy, gdzie spotykają się m.in. spawacze, lakiernicy, konstruktorzy i inżynierowie. Zakład w Bełchatowie będzie korzystał z doświadczenia firmy i wiedzy tych ekspertów, skorzystamy z gotowych rozwiązań i procesów i będziemy blisko współpracować, ale projekt „Chłodnia” to osobna i niezależna spółka, która będzie realizowała własne cele – tak o Wielton Refeer mówi Tomasz Kudzia.

Międzynarodowa skala, lokalne zaangażowanie

Mimo że Wielton produkuje pojazdy jeżdżące po drogach całego świata, pracodawcy zależy na byciu blisko lokalnej społeczności. Dlatego właśnie firma chętnie zatrudnia osoby z regionu. Na co mogą liczyć kandydaci? – Przede wszystkim jesteśmy wiarygodnym i stabilnym pracodawcą, obecnym na rynku od 26 lat. Nowy zakład to najlepsze potwierdzenie tego, jak mocno się rozwijamy. A dla nas oznacza to również rozwój pracowników – mówi Tomasz Kudzia. – Dołączenie do zakładu na tak wczesnym etapie jego powstawania oznacza realny wpływ na zmiany i uczestniczenie w procesach od samego początku. Mamy rozwojowe stanowiska, zarówno dla operatorów maszyn, inżynierów i innych specjalistów. Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie, szereg benefitów i możliwość szybkiego awansu.

Wielton to także możliwości współpracy międzynarodowej – firma ma pięć centrów produkcyjnych, montownię i oddziały handlowe na terenie Europy oraz w Afryce Eksperci Wieltonu współpracują z zagranicznymi spółkami, w międzynarodowym środowisku, gdzie realizują projekty na globalną skalę. – Szukamy ludzi z otwartymi głowami, takich, którzy chcą się dynamicznie rozwijać, a do tego dobrze znają procesy chemiczne i technologiczne, Chcemy tworzyć tę firmę z osobami, które interesują się branżą motoryzacyjną, lubią pracę w środowisku LEAN i chcą działać kreatywnie – podkreśla Tomasz Kudzia.

Wielton stawia na wieloletnią współpracę w uporządkowanej i prorodzinnej kulturze. Pracodawca zapewnia pakiet opieki medycznej, kartę sportową, dostęp do kursów i szkoleń. Firma dba o lokalną społeczność i chętnie angażuje się w działania dla mieszkańców. – Jako największy pracodawca w regionie staramy się uczestniczyć w życiu miasta i okolicy, angażować się w inicjatywy charytatywne i wydarzenia kulturalne. Podobnie będzie w Bełchatowie – nie chcemy jedynie robić biznesu, zależy nam, żeby być blisko ludzi i dawać coś od siebie. – zapewnia launch manager.

Flagowy produkt Wielton Refeer gotowy do produkcji

Uruchomienie zakładu w Bełchatowie oznacza wprowadzenie do portfolio zupełnie nowego produktu – naczepy chłodni. Nad tym zadaniem, przed kilkadziesiąt miesięcy pracował zespół konstruktorów, zarządzany przez Szymona Matusiaka, Kierownika Działu Konstrukcyjno-Technologicznego Chłodni. To 9 osób o różnym doświadczeniu i kompetencjach, których know-how i doskonała znajomość branży pozwala na to, aby z sukcesem realizować tak duży projekt. – Pierwszą fazą procesu było zbudowanie „road mapy” – planu całego projektu. Na tym etapie współpracowaliśmy z zewnętrznym konsultantem i ekspertami w branży, aby jak najlepiej dopasować się do oczekiwań rynkowych – mówi Szymon Matusiak. – W ubiegłym roku stworzyliśmy pierwszy prototyp naczepy chłodniczej, który został przetestowany na stanowisku MTS, a obecnie jest w trakcie testów u klienta. W ten sposób zbieramy wszystkie obserwacje i uwagi od przyszłych użytkowników produktu – dodaje.

W styczniu tego roku zespół konstruktorów rozpoczął prace nad projektem wdrożenia nowych osi ABERG Axles do naczep chłodniczych, pracuje także nad wdrożeniem technologii produkcji płyt do naczep furgonowych. Te również będą powstawały w bełchatowskim zakładzie Wielton Reefer. Przy ich tworzeniu, eksperci Wieltonu współpracują z kontrahentami i instytucjami naukowymi z Polski i Europy. – Największą satysfakcją dla mnie i całego zespołu będzie to, że uda nam się wyprodukować pierwszą w Polsce naczepę chłodniczą, stworzoną od postaw. Jeśli nasza praca zaspokoi oczekiwania klientów, będzie to dla nas spełnienie i ogromne zadowolenie z dobrze wykonanego zadania. Jestem dumny z mojego zespołu. Potrafimy na czas realizować naprawdę ambitne cele, a przede wszystkim działać zespołowo – podsumowuje Szymon Matusiak.

Kierunek: Wielton Reefer!

Prototyp chłodni jest gotowy i przeszedł badania. Zamówiono maszyny produkcyjne, a firma ma ambitne plany na najbliższe miesiące i lata. W tej chwili Wielton szuka ekspertów, którzy zajmą się opracowaniem oprzyrządowania czy zaplanowaniem procesów technologicznych, a następnie uruchomieniem zakładu i rozruchem produkcji. Do pracy przy liniach produkcyjnych będą potrzebni fachowcy, którzy będą obsługiwali bardzo nowoczesne maszyny, zadbają o montaż, jakość i utrzymanie ruchu w produkcji.

– Działamy w bardzo zaangażowanym zespole, który ambitnie podchodzi do stojących przed nami celów. Tworzenie nowego zakładu od zera jest dla nas wyzwaniem, ale też przynosi ogromną satysfakcję. Na co dzień pracuję z ludźmi, którzy posiadają doświadczenie, kompetencje, a przede wszystkim – chęci i motywację, która nas nakręca. Z takim zespołem jestem spokojny o realizację nawet najbardziej wymagających zadań – podsumowuje Tomasz Kudzia i dodaje – Warto obrać kierunek Wielton Reefer w Bełchatowie!

Sprawdź oferty pracy w Bełchatowie: https://wieltongroup.com/kariera/oferty-pracy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here