PODZIEL SIĘ

– Pani doktor, czym dokładnie jest nerwica i jakie są jej główne objawy?

Dr Joanna Wysogląd-Wolniak, specjalista psychiatra, wiceprezes Wolmed Sp. z o.o. – Nerwica to rodzaj zaburzenia psychicznego, charakteryzującego się nadmiernym stresem, niepokojem i obawami. Objawy nerwicy mogą obejmować silny niepokój, napędy lękowe, trudności w koncentracji, drażliwość, a także różnego rodzaju objawy fizyczne, takie jak bóle głowy, problemy z układem pokarmowym, duszność, uczucie „guli” w gardle, częste parcie na pęcherz czy nadmierne pocenie się.

– Jakie są różnice między nerwicą a zwykłym stresem?

JW-W.: Choć stres jest naturalną reakcją organizmu na trudne sytuacje, nerwica to bardziej intensywna i przewlekła forma niepokoju. Osoby z nerwicą często doświadczają nadmiernego lęku, który może prowadzić do znacznego upośledzenia funkcjonowania codziennego.

– Jakie są główne rodzaje nerwicy?

Nerwica może przybierać różne formy. Na przykład nerwica lękowa charakteryzuje się przewlekłym niepokojem i obawami, natomiast nerwicy natręctw towarzyszą natrętne myśli i rytuały. Istnieje także nerwica społeczna, która objawia się silnym lękiem przed sytuacjami społecznymi.

– Jakie są metody leczenia nerwicy?

Leczenie nerwicy zazwyczaj obejmuje terapie psychoedukacyjne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna. Celem terapii jest identyfikacja myśli i wzorców myślowych, które przyczyniają się do lęku, a następnie rozwijanie zdrowszych strategii radzenia sobie. Często jest tak, że pacjentom cierpiącym na nerwicę lekarz zaleca farmakoterapię, zwłaszcza gdy objawy są bardzo nasilone. Duże znaczenie ma współpraca lekarza psychiatry z psychoterapeutą – takie też leczenie stosujemy w Klinice Wolmed. Łączymy farmakoterapię, z psychoterapią, muzykoterapią, relaksacją, arteterapią i szeroko pojętą psychoedukacją w formie warsztatów terapeutycznych i wykładów dla pacjentów.

– Czy leczenie nerwicy jest procesem długotrwałym?

Długość leczenia nerwicy może się różnić w zależności od indywidualnych czynników. W niektórych przypadkach krótkoterminowa terapia może przynieść zauważalne poprawy, podczas gdy inne osoby mogą potrzebować dłuższego okresu terapeutycznego.

– Jakie są rokowania dla pacjentów cierpiących na nerwicę?

Z perspektywy leczenia wielu pacjentów osiąga znaczącą poprawę, zwłaszcza, gdy są zaangażowani w terapię i stosują się do zaleceń lekarza. Istotne jest również budowanie zdrowego stylu życia, takiego jak regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednie nawyki snu, co może korzystnie wpływać na przebieg leczenia nerwicy.

Więcej na: www.wolmed.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here