PODZIEL SIĘ

Depresja ma wiele twarzy i może dotknąć ludzi w każdym wieku – nieleczona może się nasilać dlatego nie powinniśmy lekceważyć objawów. Każdy pacjent może otrzymać skuteczną pomoc przypomina NFZ. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją.

Depresja jest coraz poważniejszym problemem zdrowotnym i społecznym. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazują, że w całej Polsce w 2021 r. świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tys. pacjentom. W Łódzkiem w okresie I-V 2023 r. z powodu epizodu depresyjnego i nawracającej depresji udzielono pomocy 14 tysiącom pacjentów. W całym 2022 r. 18 tysiącom pacjentów, w tym dzieciom do 18 r.ż.

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju. To choroba, która znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca, czy relacje z innymi ludźmi. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku czy płci, dlatego warto wiedzieć jak ją rozpoznać i jak jej zapobiegać.

Jakie objawy i zachowania powinny budzić niepokój?

Pierwsze objawy depresji często pozostają niezauważone. Są to m.in. smutek towarzyszący niemal codziennie przez większą część dnia; brak zainteresowania wykonywaniem codziennych czynności; uczucie zmęczenia i zaburzenia snu; trudności ze skupieniem uwagi; poczucie winy; mała wiara w siebie; myśli o śmierci, samobójstwie. Nie lekceważ tych objawów. Nieleczona depresja może się nasilać. Wczesne rozpoznanie daje większe szanse na trwały powrót do zdrowia. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć depresję, nie bój się skorzystać z pomocy.

GDZIE MOŻESZ SZUKAĆ POMOCY?
116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00

116 111 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

800 108 108 – bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00

121 212 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00

KTO LECZY DEPRESJĘ
Leczeniem depresji zajmuje się psychiatra, a jeśli łatwo można zidentyfikować objawy, leczenie może poprowadzić lekarz pierwszego kontaktu (lekarz POZ). Do psychiatry nie potrzebujesz skierowania. W najcięższych przypadkach depresja wymaga hospitalizacji i leczenia w ośrodkach specjalizujących się w pomocy osobom dotkniętym problemem depresji oraz ich rodzinie i bliskim.

Pomoc znajdziesz w:

poradniach zdrowia psychicznego
centrach zdrowia psychicznego
szpitalach lub oddziałach psychiatrycznych
ośrodkach interwencji kryzysowej
poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

W Łódzkiem trwa pilotaż Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP). Centrum Zdrowia Psychicznego zapewnia kompleksową pomoc psychiatryczną i psychologiczną mieszkańcom danego miasta. Wszystkie osoby w kryzysie psychicznym oraz ich rodziny i otoczenie otrzymają w CZP profesjonalną pomoc i opiekę w trybie ambulatoryjnym, środowiskowym, dziennym oraz stacjonarnym. Zgłaszający się do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego w CZP pacjent ma opracowywane indywidualne, dopasowane do potrzeb plany terapii, a w przypadkach pilnych uzgadniane terminy przyjęć ze wskazaniem miejsca uzyskania świadczenia nie później niż 72 godziny od zgłoszenia. Do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego można zgłaszać się osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej, bądź kontaktować się telefonicznie lub zastosować inne środki komunikacji elektronicznej w celu uzyskania wstępnej informacji dotyczącej możliwości leczenia i uzyskania pomocy. W Łódzkiem, zgodnie z założeniami pilotażu istnieją CZP w Łodzi – w dzielnicach Bałuty, Widzew i Górna oraz w Bełchatowie, Tomaszowie Mazowieckim i Sieradzu.

Wszystkie komórki Centrum Zdrowia Psychicznego funkcjonują na terenie Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie, ul. Czapliniecka 123. Oddziały Psychiatryczne Szpitala udzielają świadczeń opieki zdrowotnej w warunkach stacjonarnych, całodobowo we wszystkie dni tygodnia.

  • Izba Przyjęć Psychiatryczna udziela świadczeń całodobowo we wszystkie dni tygodnia.
  • Odział Psychiatryczny Dzienny udziela świadczeń od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00.
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego udziela świadczeń od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00.
  • Zespół Leczenia Środowiskowego będzie udzielał świadczeń w poniedziałki w godzinach od 7.25 do 18.00, a od wtorku do piątku w godz. od 7.25 do 15.
  • Rejestracja do Poradni Zdrowia Psychicznego pod numerem tel. 44 635 82 94.

W ramach Poradni funkcjonuje punkt zgłoszeniowo – koordynacyjny, czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00.

Pracownicy punktu będą udzielać informacji, przeprowadzać wstępną ocenę potrzeb zdrowotnych, uzgadniać wstępny plan postępowania oraz wskazywać miejsce i termin uzyskania niezbędnego świadczenia, w przypadkach pilnych nie później niż 72 godziny od zgłoszenia.

Telefon kontaktowy do punktu zgłoszeniowo – koordynacyjnego: 788 951 333

źródło: NFZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here