PODZIEL SIĘ
zdjęcie: freepic.diller

Długotrwałe spożywanie alkoholu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dochodzi do fizycznych i psychicznych zależności, a to sprawia, że odstawienie alkoholu staje się nie lada wyzwaniem. Odstawienie alkoholu bez nadzoru lekarza niesie ze sobą pewne ryzyko i skutki uboczne. Natomiast podjęcie tego kroku pod kontrolą specjalisty może przynieść liczne korzyści związane z detoksykacją organizmu – mówi dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o.

Uzależniona od alkoholu osoba, która na własną rękę próbuje go odstawić, naraża się na bardzo poważne skutki. Po długotrwałym spożywaniu wysokoprocentowych trunków organizm przyzwyczaja się do ich obecności. W przypadku odstawienia alkoholu naraża się na różnego rodzaju niepożądane objawy. – Mogą one obejmować drżenie rąk, nudności, zaburzenia snu, a nawet napady padaczkowe – mówi dr Wolniak. – W przypadku odstawienia alkoholu bez nadzoru lekarza, objawy te mogą być bardziej nasilone i prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.Osoba taka może doświadczyć tzw. zespołu abstynencyjnego. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do delirium tremens, stanu zagrożenia życia charakteryzującego się halucynacjami, wzmożonym napięciem mięśniowym i zaburzeniami świadomości. W tym czasie zwiększa się też ryzyko powikłań medycznych.

DETOKS POD NADZOREM LEKARZA

Pierwszym krokiem, podczas detoksykacji poalkoholowej, powinna być konsultacja lekarska. Lekarz może ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta, ryzyko powikłań oraz dostosować plan detoksykacji do indywidualnych potrzeb. – Tak też się dzieje w Klinice Wolmed, gdzie wykonujemy badania laboratoryjne, które służą ocenie funkcjonowania istotnych organów, zwłaszcza wątroby, i odpowiedniemu dobraniu leków, substancji wzmacniających i regenerujących organizm – kontynuuje dr Sławomir Wolniak. Lekarz prowadzi bieżącą obserwację pacjenta, monitorując wszelkie objawy odstawienia oraz reagując na ewentualne komplikacje. Jeśli jest taka potrzeba, lekarz stosuje farmakoterapię w celu złagodzenia objawów odstawienia oraz minimalizacji ryzyka powikłań. Dzięki całodobowym dyżurom lekarzy oraz pielęgniarek w Klinice Wolmed, pacjenci mogą liczyć na profesjonalny i bezpieczny detoks poalkoholowy.

Detoksykacja poalkoholowa umożliwia regenerację organizmu. Wątroba, będąca głównym narządem filtrującym alkohol, zyskuje szansę na odnowienie swoich funkcji. W Klinice Wolmed detoks poalkoholowy trwa 3 lub 5 dób, w czasie których, przy pomocy kroplówek, organizm oczyszczany jest z toksyn. Po takim odtruciu pacjenci odczuwają dyskomfort, który – przy samodzielnej próbie zerwania z alkoholem – zazwyczaj jest przyczyną zaprzestania abstynencji. Podawane z zalecenia lekarza leki mają pomóc w przetrwaniu takiego kryzysu. A są to leki przeciwwymiotne, objawowe, elektrolity, witaminy i glukoza. U osób zagrożonych, po tak zwanych „ciągach”, stosuje się też leki, które oczyszczają mózg z toksyn. Całodobowy dyżur lekarza i pielęgniarek sprawia, że detoksykacja jest prowadzona pod ich nadzorem, w bezpiecznych warunkach.

Ze względu na to, alkohol negatywnie wpływa na funkcje poznawcze, detoks może przyczynić się do poprawy koncentracji, pamięci i ogólnego funkcjonowania mózgu. Proces ten często stanowi punkt zwrotny w życiu osoby borykającej się z problemem alkoholowym. Wspierana przez terapię i bliskich ma szansę na trwałą zmianę swojego stylu życia i uniknięcie nawrotu uzależnienia.

Warto pamiętać, że odstawienie alkoholu bez nadzoru lekarza niesie ze sobą znaczne ryzyko dla bezpieczeństwo zdrowia, a wręcz życia, dlatego warto podjąć się tego wyzwania pod opieką specjalisty. Taki detoks nie tylko minimalizuje skutki odstawienia, ale także przynosi liczne korzyści zdrowotne, umożliwiając regenerację organizmu i długotrwałą poprawę jakości życia. Dla wielu osób jest to kluczowy krok w drodze do zdrowia i pełnej rekonwalescencji.

Więcej na: www.wolmed.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here