PODZIEL SIĘ

Co najmniej 8 tysięcy opasek życia trafi do seniorów i osób chorych z województwa łódzkiego. Urządzenia zapewnią całodobowy monitoring podstawowych funkcji życiowych oraz możliwość wezwania pomocy w sytuacjach nagłych.

Projekt jest skierowany do osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z powodu chorób otępiennych, w tym choroby Alzheimera. To pomoc dla seniorów w wieku powyżej 65 roku życia oraz osób, które mają przynajmniej dwie zdiagnozowane choroby przewlekłe np. chorobę serca i nerek.

Aby otrzymać opaskę należy posiadać dokument potwierdzający, że dana osoba potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu – mówił Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego – Może on być wystawiony przez lekarza prowadzącego na przykład z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, neurologa lub kardiologa.

Opaski życia umożliwią zdalne monitorowanie podstawowych parametrów życiowych. – Będą kontrolować m.in. lokalizacje danej osoby, puls, tętno, temperaturę ciała i saturację. Zapewnią możliwość szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe w przypadku nagłego upadku lub innych symptomów złego stanu zdrowia. Wyposażone są także w przycisk SOS – mówił Robert Sobczak, prezes Inwestycji Medycznych dla Łódzkiego. – Niezwykle ważną funkcją jest lokalizacja, co jest szczególnie istotne w kontekście poszukiwań zaginionych.

Seniorzy, którzy nie zmagają się z chorobami otępiennymi, zostaną przeszkoleni z obsługi teleopasek. Nauczą się jak działają urządzenia i jak wezwać pomoc. Opiekunowie osób cierpiących na choroby otępienne również zostaną przeszkoleni. To bardzo ważne wsparcie. Przewidziane są szkolenia dla tysiąca opiekunów z podstawowej opieki nad chorymi i osobami potrzebującymi pomocy na co dzień.

Koszt projektu to 20 mln zł, z czego większość pochodzi z funduszy unijnych.

źródło, zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego/A. Staśkiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here