PODZIEL SIĘ
Happy pregnant family with two sons, dressed in a turquoise clothes sitting on grass with flowers at park

Kto jeszcze nie złożył wniosku, warto by się pośpieszył i zrobił to jeszcze dziś, dzięki temu nie będzie miał przerwy w wypłacie świadczenia między okresami świadczeniowymi.

Do 26 kwietnia w Łódzkiem wpłynęło ponad 204 tys. wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Jest to mniej więcej 64 procent wniosków, jakie wpłynęły do ZUS-u w aktualnym okresie świadczeniowym. Nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się w czerwcu br. i będzie trwał do końca maja 2025 r. 31 maja br. kończy się aktualnie obowiązujący okres wypłat 800 plus. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na kolejny okres, trzeba złożyć do ZUS-u wniosek.

Formularze składane są wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS, bankowości elektronicznej, aplikacji m-ZUS lub przez portal Emp@tia.

– Kto jeszcze nie zdążył złożyć wniosku, może to zrobić jeszcze dziś do północy. Jeżeli wniosek zostanie poprawnie wypełniony i przekazany do ZUS do końca kwietnia, uprawniony otrzyma świadczenie z nowego okresu już w czerwcu. Jeżeli wniosek zostanie złożony w maju, wtedy wypłata zostanie zrealizowana do końca lipca z wyrównaniem od czerwca, a jeśli wniosek wpłynie do nas w czerwcu, wypłata będzie zrealizowana w sierpniu z wyrównaniem od czerwca. Ważne, żeby wniosek złożyć najpóźniej do końca czerwca, bo jeśli przekroczymy ten termin, będziemy mieć świadczenie przyznane od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Nie dotyczy to rodziców, którym dopiero co  urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące od dnia narodzin dziecka na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w tym czasie, otrzymają świadczenie z wyrównaniem.

Rodzice, którzy składają wniosek na nowo narodzone dziecko, mogą złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2024 r. i na okres, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa  do 31 maja 2025 r.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

źródło: ZUS

zdjęcie; freepik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here