PODZIEL SIĘ

O bezpieczeństwo swojego mienia warto dbać przez cały rok. W okresie wakacyjnym i urlopowym może dochodzić do większej liczby włamań i kradzieży. Zadbajmy więc o to, by po powrocie z wypoczynku nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie czy dom przed przestępcami. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Policja podaje kilka porad:

Najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem czy domem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy i zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.
Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia ze świątecznego wyjazdu zamieszczajmy dopiero po powrocie.

Przed wyjazdem pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Warto stosować:

Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, postaraj się o solidne ogrodzenie i dobrze oświetl obszar swojej posesji oraz pomyśl o założeniu automatycznego włącznika światła z tzw. symulatorem obecności.
Zainstaluj w mieszkaniu lub domku profesjonalny system alarmowy i antywłamaniowy.
Zamontuj drzwi przeciwwłamaniowe.
Zamontuj atestowane zamki na drzwiach wejściowych, w oknach oraz drzwiach balkonowych.
W mieszkaniach położonych na parterze zamiast krat w oknach i drzwiach, które ułatwią dostanie się na wyższe piętra, zainstaluj rolety przeciwwłamaniowe.
Jeśli posiadasz odpowiednie warunki lokalowe kup psa obronnego, by strzegł mienia w czasie Twojej nieobecności.
Jeśli masz zamiar przechowywać w mieszkaniu dużą ilość gotówki lub posiadasz bardzo cenne przedmioty – kup i zamontuj na stałe szafę pancerną lub sejf. Zastanów się jednak, czy nie będzie bezpieczniej wynająć do takich celów skrytkę bankową.
Sfotografuj i posiadaj również opis przedmiotów wartościowych.
Zachowaj w tajemnicy i nie ujawniaj szczegółów zabezpieczenia swojego domu nikomu, poza osobami bliskimi. Chroń takie informacje przed dziećmi. Nie afiszuj się swoim bogactwem.
Interesuj się otoczeniem i dzwoń na Policję gdy:

Zauważysz nieznane Ci osoby, kręcące się bez celu w pobliżu miejsca Twojego zamieszkania. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.
Alarmuj odpowiednie służby gdy widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu.
Reaguj jeśli niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy.

Źródło: KP Policji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here