PODZIEL SIĘ

Program Ministerstwa Zdrowia – Profilaktyka 40 PLUS – został przedłużony do końca 2024 r. Możesz z niego skorzystać, jeśli skończyłeś 40 lat. Nie ma górnej granicy wieku. Do tej pory w Łódzkiem skorzystało z niego 124 tys. pacjentów, najczęściej badały się kobiety.

Program Profilaktyka 40 PLUS oferuje bezpłatne pakiety badań dla pań i panów. To, które badania otrzymasz w pakiecie, zależy od wyników ankiety, którą wypełnisz.

Pakiet badań dla pań może zawierać:

  • morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  • stężenie glukozy we krwi
  • próby wątrobowe (ALAT, ASPAT, GGTP)
  • poziom kreatyniny we krwi
  • badanie ogólne moczu
  • poziom kwasu moczowego we krwi
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
  • pomiar ciśnienia tętniczego
  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Dodatkowo mężczyźni mogą mieć zbadany poziom PSA (antygenu swoistego dla stercza), które jest podstawowym badaniem przesiewowym wczesnych postaci raka prostaty.

Morfologia krwi, którą także można sobie zlecić w ramach profilaktyki 40 +, pozwala wykryć nowotwory krwi takie jak przewlekła białaczka limfocytowa, ostra białaczka szpikowa, chłoniaki czy szpiczak.  Badanie moczu to także proste, ale ważne badanie: badanie moczu jest jednym z badań przesiewowych i może nam przynieść dużo informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, np. czy jest infekcja układu moczowego, pozwala monitorować choroby układu moczowego i choroby nerek.

Badania w ramach programu – stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy – mogą pomóc zdiagnozować u Ciebie … hipercholesterolemię, czyli podwyższony cholesterol, który zwiększa ryzyko zaburzeń w układzie krążenia. Początkowo nie daje objawów. Rozpoznaje się ją na podstawie wyników badań krwi. Jest bardzo powszechna w Polsce, dotyka około 60% dorosłych. Jednak tylko nieliczni są świadomi swojego stanu zdrowia i stosują odpowiednie leczenie. LDL (zły cholesterol) – odpowiada za odkładanie się cząsteczek cholesterolu w ścianach tętnic. Powoduje miażdżycę, zaburzenia krążenia i zawał serca. HDL (dobry cholesterol) – działa ochronnie na ściany naczyń i pełni funkcje przeciwmiażdżycowe.

Profilaktyka 40 plus w Łódzkiem

Z Programu Profilaktyka 40 PLUS w całej Polsce skorzystało już 3,3 mln osób.  W Łódzkiem z badań skorzystało 124 tys. mieszkańców regionu, co plasuje nasz region na 12.miejscu w Polsce. Najczęściej z badań korzystają kobiety – 74 tys.  

Jak skorzystać? Wypełnij ankietę

Pierwszy krok to wypełnienie ankiety o swoim zdrowiu. Odpowiedz na pytania. Ankietę wypełnisz w swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w aplikacji mobilnej mojeIKP. Znajdziesz ją w zakładce „Profilaktyka”. Ankiety Możesz to zrobić również w placówce medycznej, która realizuje program. 

Skierowanie na badania? Zrobisz to sam

Po wypełnieniu ankiety, do maksymalnie dwóch dni roboczych, otrzymasz e-skierowanie na darmowy pakiet badań. Nie musisz iść do lekarza. Elektroniczne skierowanie zostanie wystawione automatycznie. Gdy tylko dostaniesz e-skierowanie, możesz umówić się na badanie. Pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego! Wszystkie badania z pakietu musisz wykonać w jednej placówce, która rozpocznie realizację e-skierowania.

Ważne! Po zrobieniu badań umów się na wizytę do swojego lekarza POZ i skonsultuj swoje wyniki.

Więcej czasu na badania. Program potrwa do końca 2024 roku

Minister Zdrowia zdecydowała o wydłużeniu Programu Profilaktyka 40 PLUS do końca 2024 roku. Masz więc więcej czasu na sprawdzenie kondycji swojego organizmu.

Przebadaj się jeszcze raz. Teraz to możliwe

W Programie Profilaktyka 40 PLUS można – po roku –  ponownie wykonać badania. Drugie skierowanie dostaniesz automatycznie w ciągu tygodnia po upływie roku od zrobionych badań. Nie musisz ponownie wypełniać ankiety. Będzie to skierowanie na taki sam pakiet badań jak przy pierwszym skierowaniu.

E-skierowane na badania profilaktyczne znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP. Możesz się zapisać na powtórne wykonanie badań bezpośrednio w tej samej przychodni co poprzednio lub w innej przychodni przez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta.

Uwaga, może się zdarzyć, że, mimo upływu 53 tygodni od poprzedniego badania, nadal nie masz skierowania na drugie badanie. Prawdopodobna przyczyna to brak odnotowania przez przychodnię informacji w systemie, że badanie zostało wykonane, a e-skierowanie zrealizowane. Jeśli więc nadal nie masz e-skierowania na drugie badanie, zadzwoń do przychodni.

źródło: NFZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here