PODZIEL SIĘ

Nie 8,50 zł a 19zł od osoby od stycznia zapłacą mieszkańcy za śmieci. Wczoraj radni miejscy przyjęli projekt uchwały regulujący nowe stawki.

Zmian związanych z odbiorem śmieci od nowego roku jest więcej. Przede wszystkim ustawodawca znosi podział stawek na tych, którzy segregują odpady i płacą mniej i tych, którzy nie segregują ale za to płacą znacznie więcej.

Przypomnijmy dotychczas miesięczne stawki wynosił 9 zł od osoby dla tych, którzy segregują i 17 dla tych którzy nie deklarowali segregacji.

Ta zmiana spowodowana jest dostosowaniem polskiego prawa do dyrektywy unijnej. Zakłada ona, że wszyscy są zobligowani do segregacji śmieci. Jeżeli tego nie będą robić, może zostać na te osoby narzucona podwyższona stawka.

Od nowego roku za odbiór śmieci płacić będziemy 19 zł miesięcznie od osoby. To sporo więcej niż dotychczas. Miasto, chcąc otrzymać maksymalnie jak najniższą stawkę ogłosiła kilka przetargów. Różnica między tą, która została wybrana, a pierwszą zgłoszoną w przetargu wynosi 1,8 miliona złotych. Gdyby została przyjęta tamta oferta mieszkańcy płaciliby 22 zł miesięcznie od osoby.

Kolejną zmianą jest to, że samorządy nie mogą mieszkańcom dokładać z własnej kasy za odbiór śmieci. Dotychczas taka praktyka była w Bełchatowie stosowana, dzięki czemu bełchatowianie mogli płacić mniej.

3 KOMENTARZE

 1. ja sie pytam dlaczego w calym miescie nie ma normalnych pojemników na plastik tak jak w innych „normalnych” miastach czyli takie jak na zdjęciu kontenery na papier tylko jakies totalnie niedorobione klatki faradaya z mikro otworem, do których wyrzucenie większej ilosci smieci to katorga i wola o pomste do nieba!?! analizujac ostatnie dzialania na rzecz segregacji mam: wprowadzenie selekcji odpadow, podzial ze wzledu na sortowane i niesortowane smieci gdzie juz nastapila spora podwyzka cen wywozu, pozniej wymuszenie na wszystkich sortowania a teraz kiedy coraz wiecej osob sortuje smieci zwiekszenie po raz kolejny cen wywozu posegregowanego juz w wiekszym stopniu materialu – ktos robi na tym piekny biznes (ekoregion) a Ty czlowieku siedz cicho, segreguj i płać!

  3

  0
 2. Segregacja w wykonaniu niektórych bełchatowian…. Wyrzucanie makulatury w reklamówkach plastikowych do pojemnika na papier 🙁

  0

  0
 3. Bełchatów w dalszym ciągu robi wszystko żeby ściągnąć rzeszę młodych ludzi do miasta. Gratulacje wy kur. Wiecej na was nie zaglosujemy :*

  0

  1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here