PODZIEL SIĘ

Cieszy fakt intencji utworzenia Solidarnościowego Funduszu Rozwoju Lokalnego, przez gminę Kleszczów, jest jednak pewne ale … odpowiada wójt gminy Bełchatów na pomysł „Janosikowego PLUS”.

Jak czytamy w piśmie nadesłanym przez Gminę Bełchatów „Cieszy fakt, że wreszcie zauważono dysproporcje w rozdziale tych funduszy i Solidarnościowy Fundusz Rozwoju Lokalnego jest ze strony Gminy Kleszczów próbą rozwiązania tego problemu”- napisał wójt gminy Bełchatów Konrad Koc.  Dodaje również, że jest to wspólny sukces poseł Małgorzaty Janowskiej i gminy Bełchatów, która zainicjowała batalię o większe pieniądze dla gmin.

Wątpliwości budzi jednak zarówno sama wysokość funduszu, która jak się szacuje z roku na rok będzie coraz niższa jak i sposób dzielenia środków. Gdyby granice gminy Bełchatów powiększyły się o teren Rogowca, byłoby to nie 12 milionów, a 60 milionów złotych z czego 30 milionów trafiłoby do kasy gminy Bełchatów. Reszta, która i tak byłaby jeszcze raz taka jaką zaproponowany przez Kleszczów fundusz rozdysponowany miałby być między pozostałe bełchatowskie gminy.

Gmina Bełchatów zwraca również uwagę na sam podział środków, który nie uwzględnia ilości mieszkańców ani wielkości gmin. I tak po  1 300 000 miałyby dostać najbliższej położone gminy, a połowę tej sumy pozostałe.  Z funduszu skorzystają również sąsiadujące z Kleszczowem gminy z powiatu radomszczańskiego.

Wójt Konrad Koc dodaje, że ze względu na dobro wszystkich przystąpią do rozmów w  sprawie Solidarnościowego Funduszu Rozwoju Lokalnego.

4 KOMENTARZE

 1. Brawo Panie Koc „Kopalnia Bełchatów ” nazwa i logo słynie na cały kraj i od samego początku Bełchatów to gniazdo K.W.B. Natomiast , funduszem zrównani jesteśmy z pozostałymi ościennymi Kleszczowa i to jest skandal . Bełchatów wypromował kopalnię i w dużej mierze wspomógł wzbogacić się Gminie Kleszczów, dlatego nieporozumieniem jest zrównanie Gminy Bełchatów z ościennymi Gminy Kleszczów.

  0

  1
 2. Przecież Bełchatów, to nie gmina Bełchatów. Większość czytających dotąd nie zdaje sobie sprawy z tego, że gmina Bełchatów, to gmina wiejska otaczająca Bełchatów. Jak ona wypromowała kopalnię???Miasto Bełchatów jest oddzielną gminą miejską, która w tej dyskusji nie zabiera głosu.
  Warto też zadać zasadnicze pytanie, dlaczego wiejska gmina Bełchatów? Przecież ona jest stosunkowo bogatą gminą. Tam mieszka większość prominentów, którzy wyprowadzili sie z miasta, by mieć spokój i duże wille. Płacą też stosunkowo duże podatki do kasy gminy (podkreślam – wiejskiej), więc skąd ta bieda?Na swoim terenie nie wybudują przemysłu, który przynosi większe zyski do kasy gminy, bo zakłóci sielankę podmiejskiego zacisza, więc pomysł na zagarnięcie innym. Wiadomo, że te pieniądze zostaną przejedzone, bo rozwój przemysłu, miejsc pracy nie wchodzi w grę z powodu jak powyżej.
  Ponadto specjaliści alarmują, że to właśnie gminy obwarzanki – zorganizowane wokół miast nie sprawdzają się, bo przynoszą więcej strat niż zysków. Więc reforma, jeśli już, to może i powinna być przeprowadzona w zupełnie innym kierunku, niż oczekuje gmina obwarzanka Bełchatów.

  0

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here